?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry


с.Вербівка, Кам'янський район, Черкащина
Певно всі знають містечко Кам'янка на Черкащині. Декабристи, Пушкін, Чайковський... Всі збиралися в маєтку Давидова. Всі знають, що тут Чайковський прожив близько 13 років, і тут написав свої знамениті твори...
Не зменшуючи слави Кам'янки (в якій в радянські роки вирішено було акумулювати всю славу від декабристів до Чайковського), все ж згадаємо головний маєток Давидових, який містився за 10 км на захід - в с.Вербівка. Подейкують, що оперу до "Євгенія Онєгіна" та "Лебедине озеро" знаменитий композитор написав саме тут.
Від розкішного палацу не лишилося і сліду. Буремні післяреволюційні роки забрали і згадку про нього. Лишилася лише одна атракція - скалічена і напівмертва, непрезентабельна на вигляд, але разом з тим по своєму прекрасна...
Дерев'яна церква Різдва Богородиці. В першу чергу знаменита тим, що тут вінчалися син декабриста В.Л.Давидова Лев Давидов з сестрою П.І.Чайковського Олександрою.


Маєток Давидових, у тлі - церква Різдва Богородиці. Малюнок з експозиції Кам'янського краєзнавчого музею

Церква відома з 1768 р., існує згадка, що цього року гайдамаки їй пожертвували ризи. В 1794 р. та 1857 рр. церкву перебудовували.

На той час Вербівка належала полковниці Олені Стааль, яка купила маєток у Бороздіних, які в свою чергу раніше викупили його у Давидових (Лев Давидов згодом в свою чергу купив його назад у Стааль). Саме вона пожертвувала кошти на перебудову храму. Храм було перебудовано з однією особливістю - тепер він має два вівтара - основний та бічний. Необхідність такого планування викликана була особистою трагедієї Стааль. У 17-тирічному віці померла її дочка. Вона похована тут - саме під бічним вівтарем.

у бічному вівтарі
Місцеві оповідають, що її привид досі гуляє церквою, божилися, що неодноразово його бачили. Все ж таки, віднесемо це до розряду байок, аже церква - не похмурий середньовічний замок, і привидів тут не має бути навіть теоретично :)

Історія згадує ще одну перебудову храму - 1911 року, але що саме було перебудовано, невідомо.
Важкі часи для пам'ятки почалися з 1935 р. Тоді церкву закрили, вона стояла пусткою. Як і в інших церквах України служби тут поновилися у 1941 з приходом німців.

У 1944 році з наступом радянських військ церкву було пошкоджено - на дзвіниці знаходилася вогнева точка німців. Добре, що радянські солдати справилися зі снайперами без підтримки артилерії (так к це сталося, наприклад, з Домініканським костелом у Белзі).

Так чи інакше, але з тих пір для церкви почалися гірші часи. У 1946 її повторно закрили і збиралися було зруйнувати геть. Селни кажуть, що врятував її тодішній голова колгоспу, запропонувавши пристосувати приміщення під зернову комору. Але від "гріха" подалі вирішили все ж таки зняти баню та дзвіницю, переьворивши церкву таким чином на велику хату, чи то пак - сарай...

Лише у 1973 р. рішенням Черкаського облвиконкому церкву взято на облік як пам'ятку архітектури місцевого значення.

Службу Божу тут було відновлено з Незалежністю. Однак в часи суцільної меркантилізації церкві не особливо щастить. Тут змінилося з півдесятка священиків, але жоден не лишався надовго.
Старостиха церкви - Ольга Іванівна - добрим словом згадує лише одного - Володимира, та й того дуже скоро забрали в Суботів, у знамениту "п'ятигривневу" Богданову Іллінську церкву. Інші були просто п'яницями. А передостанній ще й надумав перейти в лоно Московського патріархату, чого Ольга Іванівна, палка прихильниця Української незалежності, вибачити йому не змогла, та власне і не дала здійснити той акт зради, піднявши на ноги все вище духовенство :)

Так чи інакше, але церква лишилася без священика, служба тут правиться лише по великих святах. Селяни все ще сподіваються, що зарплату попу платитиме сільська рада (ага, дати би їм почитати Бюджетний кодекс), інакше - за 300 грн. - працювати ніхто не хоче. Дивно, але саме от в таких забутих та покинутих селах і дізнаєшся, що попам, виявляється, платять зарплату :)
Ольга Іванівна показує листи в різні інстанції з проханням допомогти з ремонтом церкви. Особливий в її колекції лист-відповідь від Президента (тоді він власне ще тільки кандидатом в президенти був, але не менше з тим).

Старостиха тим листом дуже пишається. Але що тут скажеш, принаймні жінці є чим похвастатися нечастим гостям, що то типовий приклад демагогії і вміння послати так, щоби посланий не образився, я їй звичайно не казав...

А церква руйнується на очах. Коштів нечисельної сільської громади вистачило лише на перекриття даху рубероїдом, що не врятувало пам'ятку від його протікання. Через чисельні діри в стінах в церкві селяться птахи, гуляє вітер... Та власне фото говорять про то самі...
І декілька слів корисної інформації:
Церква розташована на бічній вулиці за колгоспним млином (недоїжджаючи моста через р.Ташлик, поворот направо). Церкву з траси не видно.

Ключі від церкви знаходяться у старости - Ольги Іванівни. Її можна знайти, пройшовши вулицею попри церкву і став до будинку під номером 33.

Ольга ІванівнаComments

( 22 comments — Leave a comment )
voronia
Nov. 13th, 2008 11:27 am (UTC)
А де табличка, шо це пам"ятник архітектури, який охороняється законом? В нас(в Кам"янці) на кожній "розвалюсі" таке чіпляють, а грошей і так не дають. :(
У добу світової кризи цій церкві реконструкція не світить....
haidamac
Nov. 13th, 2008 11:32 am (UTC)
це пам'ятник архітектури місцевого значення, охоронні таблички ставили в УРСР тільки на пам'ятках державного значення.
Світова криза тут нідочого, і в кращі часи їй навряд чи щось світило :(
(Deleted comment)
haidamac
Nov. 13th, 2008 12:55 pm (UTC)
а шо, не знаєш????
(Deleted comment)
haidamac
Nov. 14th, 2008 10:43 pm (UTC)
ти не читала Чайковського? :)))))))))))
haidamac
Nov. 13th, 2008 12:56 pm (UTC)
тогда ми ідьом к Вам (с) :)))
(Deleted comment)
haidamac
Nov. 14th, 2008 10:44 pm (UTC)
ой, я краще зайду трохи пізніше, а то в общєм поривє... :)
voronia
Nov. 13th, 2008 11:35 am (UTC)
Про обіцянки.
Ольга іванівна може зробити ксерокопію листа від Ющенка і вислати його йому. Може призидент нагадає про обіцянку. Тепер він уже за одну свою зарплату міг би новий дах покласти. Хіба ні?
haidamac
Nov. 13th, 2008 11:39 am (UTC)
Re: Про обіцянки.
почнемо з того, що навряд чи ВАЮ особисто його отримає...
Отримає якийсь клєрк, поставить візу нижчому клєрку відповісти. Нижчий клєрк знайде в папочці стандартну відповідь "послать нєжно", і Ольга Іванінва отримає то саме
voronia
Nov. 13th, 2008 11:51 am (UTC)
Re: Про обіцянки.
Таж казали ЗМІ, що президент скоротив свій штаб. То може хлопці, як з роботи пішли, то і папки зі стандартними відповідями забрали з собою?
haidamac
Nov. 13th, 2008 12:54 pm (UTC)
Re: Про обіцянки.
ото була би диверсія, секретаріат було би паралізовано :))))))
voronia
Nov. 14th, 2008 10:29 am (UTC)
З миру по нитці - голому сорочка
Ну, то може збірку грошей на відбудову церки організувати. Я так зрозуміла, що це церква Київського Патріархату? Маєш якийсь контакт зі священниками цього патріархату в Черкасах?
Вони можуть оголосити збірку грошей в неділю по церквах і може щось з того буде. В нас це цілком нормальне явище. Ми вже не раз кидали на тацю гроші на відбудову костьлу,якого можливо ніколи і не побачимо на власні очі, але якій служитеме нашим братам і сестрам. Так ремонтували катедру в Кам"янці-Подільському. Якби не солідарність католиків Заходу, то вона б і надалі була обшарпана і з дірявим дахом(по стінах текло), бо в 1992 році в парафян часом на хліб не вистачало, тож про відбудову костьолу годі було мріяти.
А реконструкцією можна зацікавити студентів Академії Мистецтв. Так відбудовують подомініканський костьол в Кам"янці. Студенти з Польщі працють там за дармо. Вони просто здобувають досвід під наглядом своїх вчителів.
haidamac
Nov. 14th, 2008 10:36 am (UTC)
Re: З миру по нитці - голому сорочка
розумієш, в чому проблема, - якщо робити то через церковні органи - скорше всього закінчиться тим, що стару церкву просто розвалять, а на зібрані гроші
збудують нову цегляну, бо державним контролюючим органам на неї начихати :(
Це по-перше. По-друге - наскільки я зрозумів - вищому духовенству теж начихати...
voronia
Nov. 14th, 2008 11:58 am (UTC)
Re: З миру по нитці - голому сорочка
Ну, невже таки всім начхати? В тому селі таки хтось живе ж.
Може пошукати родичів П.І.Чайковського? Або змусити всіх хто продає платівки і диски з його музикою віддавати гривню на церкву?
haidamac
Nov. 14th, 2008 10:47 pm (UTC)
Re: З миру по нитці - голому сорочка
На пам'ятку начхати. На церкву - хто знає. Вони мріють, аби попа взли на сільський бюджет :)
Щодо родичів - може і так, але щось родичі інших не поспішають щось ремонтувати в Україні.
А щодо конреретно цієї церкви, то наче цікавляться якісь спонсори, от сьогодні дізнався, але по якій лінії (церковній чи пам'яткоохоронній) - фіг їх поки що розбере
(Deleted comment)
haidamac
Nov. 14th, 2008 10:50 pm (UTC)
Re: Про обіцянки.
в самому гіршому випадку - Канцелярія Президента спустить завдання до облдержадмінітсрації, ті - до райдерж, ті - до сільради, а ті всиплять ініціаторам звернення по перше число, аби не додавали їм роботи на інформування самого Президента про виконання доручення :))))
Як тут Гашівського Швейка не згадати...
(Deleted comment)
haidamac
Nov. 13th, 2008 12:54 pm (UTC)
боюся, що практично нічого... :(
fetaaa
Nov. 13th, 2008 01:32 pm (UTC)
А почему церковь, как институт, не участвует в реставрации?
Я не очень в теме, но, по-моему, это и ее забота, разве нет?
haidamac
Nov. 13th, 2008 02:00 pm (UTC)
Церква як інститут, поклавши руку на сердце, це організація комерційна. І відповідно інвестує кошти там, де є прибуток. Там де цей інститут вигоди не бачить (паства мала і неплатоспроможна), нічого і не буде. Ніхто туди не хоче працювати йти (з попів), який сенс церкві щось реставрувати. Стандартна відповідь нашого владики тим, хто з якої-небудь неперспективної сільської громади береться ремонтувати чи будувати церкву самотужки - "взялися - тягніть самі"
А з іншого боку, спаси Боже від таких реставраторів, їм би все зашити у вагонку, оббити бляхою, замазати сатенгіпсом і взагалі зробити "красоту"...
fetaaa
Nov. 13th, 2008 02:03 pm (UTC)
Да. Я в Фастове видела такую реставрацию.
Тогда единственный выход - искать спонсоров-меценатов.
(Deleted comment)
(Anonymous)
Nov. 25th, 2008 08:05 pm (UTC)
З миру по нитці
Дуже радий, що Ви також зацікавилися вербівською церквою. Громадські організації "Конгрес молодих вчених Черкащини" та " Молодь за відродження села" вже близько півроку ведуть роботу з пошуку спонсорів. Вже проведено роботу з виготовлення проектної документації. Для формування громадської думки спільно з ОДТРК "РОСЬ" знято півгодинну передачу про Вербівську церкву.
Шановні коллеги давайте знайомитися ближче і спільно організовувати порятунок цього храму.
P повагою, Лавріненко Назар, історик, 80674762526, L_nazar@ukr.net
(Anonymous)
May. 21st, 2009 12:45 pm (UTC)
На скільки я памятаю, Вербівка - маєток Волконських. І раз Ви там були, необхідно було заїхати в сусіднє село - Лебедівку. Там є церква, яких в Європі всого три залишилось. На Україні вона єдина. Знаходиться вона в центрі села за сільрадою. В моєму дитинстві, я памятаю там крізь фарбу проступали фрески.
haidamac
May. 21st, 2009 12:48 pm (UTC)
дякую, в Лебідівці я теж був, правда не заїхав, а зайшов пішки, там якихось 5 км від Вербівки. Про Лебедівку буде окремий пост, руки ще не дійшли.
Щодо Волконських - може бути і вони там колись були хазяями. Але те, що там був маєток Давидових - то факт
( 22 comments — Leave a comment )

Звіти про подорожі

Україною


Карпати

Подорож в країну озер та едельвейсів
П’ять чорногірських їжаків в тумані
Фотомандрівка. Горгани
День Перемоги, німці і "Долина крокусів"
Світанок, Климова, негода нас наздоганяє
Марш-кидок


Крим
Марення Священними Горами
Про Шайтана та земний рай
Ілляс-Кая
Фотомандрівка. Херсонес Таврійський
Бахчисарай. вул.Наукова
Квітнева прогулянка Ай-Петрінською яйлою
Eski Qirim. Солхат

Буковина
Fontina Alba - Липованський Єрусалим
Виженка. Подорож до Буковинської Гуцульщини
Лужани. Найдавіший храм Буковини

Волинь
Олика. Вотчина Радзивіллів
Клевань. Все що лишилося від маєтку Чарторийських

Дніпропетровщина
Дніпро

Закарпаття
Вишково
Дерев'яні церкви Марамуреша. Колодне
Сокирниця
Крайниково
Данилово
Олександрівка
Стеблівка
Ужгород.Турул
Забутий Ян
Цікавинки Ужгорода. Міні-пам'ятники

Київщина
Якби-то ти, Богдане п'яний...
Переяславський скансен
Висока вода
Тулинці
Руде Село
Пархомівка. Покровська церква

Кіровоградщина
Лісавєтград. 1.Топоніміка
Лісавєтград. 2.Будинок Барського

Львів
"Палац гіпсових королів"
Конвікт
Національний музей
Палац на Пекарській
Костел Св.Мартина
"Замок" на Генерала Чупринки
ще один палац на Пекарській
“Фабрика повидла” на Жовківській рогатці
Параскеви П'ятниці
"Совіцький" дворик
Бенедиктинки
Фабрика Бачевського
Kasyno Narodowe
Монастир Св.Онуфрія
Кам'яниця Шульців
Куркове братство
"Під совами"
Капуцини з Личакова
Святий Антоній
"Майоліка Хауз"
Капуцини з Замарстинова
Святий Георгій
Будинок Ландау
церква на Знесінні
вулицею Вишенського
про віллу Розвадовського
вулицею Котляревського
вілла на Лемика
Цитадель
Вілла "Палатин"
вулицею Курбаса
вулицею Парковою
Сотка на Коновальця
Францисканки Найсвятішого Сакраменту
Палац Туркулів-Комелло
Сакраментки

Львівщина
Прогулянка тисячолітнім містом за пару кроків від Євросоюзу
Каплан Вінцент
Фотомандрівка. Сокаль
Белз. Замочок
Белз. Монастир оо.Домініканів
Белз. Монастир сестер домініканок
Белз. Дерев'яна церква св.Параскеви П'ятниці
Белз. Скульптура Белза
Белз. Юдейський слід
Белз. Заключна частина
Ув'язнений монастир
Тартаків. Занепад і відродження
Тадані
Кам'янщиною
Дрогобич (історично-господарська)
Дрогобич. Святий Юр
Дрогобич (дерев'яно-зодчеська)
Дрогобич (костельно-монастирська)
Розваж
Стара Сіль. Костел Архістратига Михаїла
Стара Сіль. Willa Anna
Соколівка
Розлуч
Нижанковичі. Місто на кордоні
Кохавина - провінційна тиша Галицького Лурду
Хирів.Конвікт
Мінус один? Язлівчик
Дунаїв
Чемеринці
Поморяни. 1.Ратуша
Поморяни. 2.Про церкву
Поморяни. 3.Про костел

Полтавщина
Полтава. Спаська церква
Диканька. Тріумфальна арка
Хомутець. Садиба Апостолів
Хорол-Вишняки
Полтавські піраміди
Іванівка

Тернопілля
Фотомандрівка. Бережани
Фотомандрівка. Скалат
Фотомандрівка. Кременець
Фотомандрівка. Микулинці
Фотомандрівка. Урмань
Біще
В'їздні знаки. Гусятин
Подорож в гусяче королівство
Скалат
Микулинці. Не тільки про пиво
Dead city Червоногруд
Буданів. Історія твердині-психушки
Устя-Зелене

Франківщина
Залуччя над Черемошем
Гвіздець. Бернардинський кляштор
10 хвилин на Бурштин

Хмельниччина
Кам'янець-Морозний

Черкаси
КриЖталь 2008
Живий камінь
КриЖталь 2009
День міста
Трипільські зорі 2009
Древляндія
Фестивальне
"Танець вогню"
КриЖталь 2010
КриЖталь 2010 (продовження)
Трипільські зорі 2010
КриЖталь 2011
КриЖталь 2011 (продовження)
КриЖталь 2012 (препост)
КриЖталь 2012
Прогулянка по дну
Будинок А.Майбороди
Будинок Щербини
Передріздвяне

Черкащина
Умань. Софіївка. Осінь.
Троїцька церква. Драбівці
Загублена церква з Драбівців
Преображенська церква. с.Кірове
Городище. Православна готика
Жаботин. Церква Успіння Богородиці
Думанці
Найекзотичніший скансен України
Пугачівка. Церква Святої Трійці
Тараща
Вербівка
«Леськівське диво» або принади заборонених атракцій
Через два роки після "заборонених атракцій"
Про хрести, дроти та дерева
Мизинівка
Файне місто Сміла
Лебедівка
Маньківщиною
Золотонощиною
Кошмак
Лівобережний Версаль
Тальне. Подорож до верболозної долини
Кам’янка. На скелястих берегах Тясмину
Мошни. "Готична" перлина Подніпров'я
До підсніжників Холодного Яру
Тальне. Мисливський палац Шувалових

Чернігівщина
Стародавня перлина Рідної землі
Густиня


Закордонням

Австрія
Один вечір у столиції Штирії

Італія
Vicenza. 1.Місто Андреа Палладіо
Vicenza. Вілла Ротонда

Норвегія
Осло. Через три тижні після трагедії
Undredal. Чарівність норвезької глибинки
Borgund stavkyrkje. Тисячоліття застигле в дереві

Франція
Tourrettes-sur-Loup – Фіалкове село на берегах Вовчої річки

Швейцарія
Передмова
Як вирішується проблема сміття в Швейцарії
Берн. Середмістя
Берн. Berner Brunnen
Берн. Munster
Берн. Довкола Ааре

Польща
Вольне Място Гданськ

Росія
Пітер для допитливих. Чесменська церква
Чесменський палац

Tags

Powered by LiveJournal.com