Haidamac (haidamac) wrote,
Haidamac
haidamac

Цікава астрономія. Стожари


фото Олександра Ростова (http://club.foto.ru/gallery/photos/author.php?author_id=68792)

Назва "Стожари" добре відома пересічному українцеві з одноіменної пісні Назарія Яремчука чи кінофестивалю.
Одначе з давніх давен наші пращури Стожарами звали чи не найпрекрасніший об'єкт зоряного неба...


Нині зима (і наче як обіцяють увечері ясне небо), то ж запрошую насолодитися спогляданням зорь. Тільки-но близько 8 вечора з-за горизонту (напрям - південно-східний) виповзе велитеньське у вигляді нахиленої вліво букви "Х" сузір'я Оріону (про нього якось згодом), вище зауважуємо зоряний трикутник - так звані Гіади - з яскравою жовтою лівою нижньою "вершиною" - зіркою Альдебаран - найяскравішою у сузір'ї Тельця. Та зараз і не вони нас цікавлять. Ще вище "трикутника", хоча і досить тм'яно, але ефектно світить маленький ковшик з шести добре помітних зірочок.


На схемі Стожари позначені назвою найяскравішої зірки - Альціони

Багато хто (принаймні з моїх знайомих) вважали це... Малою Ведмедицею (ну великий ковш - Велика, маленький - Мала, чого там), декому у тому - навпаки - ввижається чарка :). Але зараз і не про це :). Насправді то навіть не окреме сузір'я. "Територіально" об'єкт належить до все того ж зодіакального сузір'я Тельця і фактично являє собою скупчення зірок.
Астрономічною мовою об'єкт звуть М45 (за каталогом Мессьє), але більш поширена назва - Плеяди. Під цією назвою зоряне скупчення відоме у більшості мов світу, хоча і досі досить популярні давні назви у різних народів. Римляни їх звали Віргіліями, східні слов'яни застосовували назву власне Стожари, Волосожари чи Баби-Звізди, західні слов'яни звуть їх "курчатами", "квочкою" чи чомусь "масонським костелом"... Прибалти - "сіткою" (Sietiņš)..., а от назва Плеяд японською добре відома всім нам. Це... "субару". Так-так, відома автомобільна марка була названа саме ім'ям зіркового скупчення. 6 зірок на емблемі Subaru символізують не тільки 6 зірок Плеяд, але й 6 компаній, що злилися у материнську корпорацію Fuji Heavy Industries, власницю автомобільної марки.А от германські народи і різні там англосакси Плеяди звуть "Сімома сестрами".
Чому сім, запитаєте ви. Сам же сказав - шість зірок. Але якщо добре придивитися до "ручки" ковшика, поряд ледь помітна ще одна зірочка. А з іншого боку - ще дві. Відповідно до давньогрецької міфології на небі в Плеядах містилися не тільки сім сестер Плеяд, але і їх батьки. Мабуть пращури мали більш гострий зір, а може то від чистішого повітря. Так чи інакше - гарний спосіб перевіряти зір, мабуть ще кращий - ніж "вершник"-Алькор у Великій Ведмедиці.


Найяскравіші зорі Плеяд. з сайту http://planetarium-kharkov.org

Згідно міфів - Плеяди - сім дочок титана Атласа та океаніди Плейони: Альціона (кохана Посейдона, мати знаменитого своїми статками беотійського царя Гірея), Меропа, Целена (кохана Посейдона, що народила йому сина Ліка), Електра (народила від шлюбу з самим Зевсом Дардана, що започаткував царську династію в Трої), Астеропа, Тайгета та Майя.
Майю, старшу з семи плеяд, також називали німфою гір, орестиадою. В гроті аркадскої гори Киллена діва зійшлася з Зевсом, від якого народила Гермеса.
Всі сестри виходили заміж за богів, і лиш одна - Меропа стала дружиною смертного Сизифа. Плеяд переслідував мисливець Оріон, доки Зевс не возніс їх на небо у вигляді сузір'я. Шість зорь цього сузір'я сяють яскраво, а от сьому - Меропу - ледве видно, оскільки їй соромно, що вона стала дружиною простого смертного...


Плеяди. Малюнок Е.Веддера

Але повернімося до нашої автентичної назви - Стожари. Невже наші пращури могли розгледіти те, що ми - лиш за допомогою потужного бінокля, якщо не телескопа? Адже 6-7-9 видимих неозброєним оком зірок - то лиш найяскравіші. У звичайний бінокль я сам нараховував щось більше 50. Астрономи ж стверджують, що там їх 150, 250, 600... чи навіть і тисяча.
Досить дивні розбіжності у твердженнях сучасних астрономів. Бо ж зоряне скупчення зовсім "поряд", всього якихось 400 світових років.
І здавалося б, такий маленький об'єкт на зоряному небі, але для астрономів - воно є чи не найголовнішим у справі дослідження віку та еволюції Всесвіту. Адже на основі аналізу відстані до Плеяд методом екстраполяції визначається відстань до інших скупчень чи навіть інших галактик.
Тепер розумієте, який переполох викликали помилкові дані, передані супутником 'Hipparcos', за якими відстань до Плеяд виявилася значно меншою, ніж вважалося?


фото з сайту http://www.milkywaygalaxy.ru

Але повернімося до того, що бачимо на небі. Насправді - це зоряне скупчення, а не проекція далеко віддалених одна від одної зірок, як то часто буває у великих сузір'ях. Це було доведено ще у 18 ст. Джоном Міттчелом, оскільки ймовірність проекції такої кількості зірок була рівна всього 1:500000.
Зіркове скупчення Стожари є відносно молодим. Хоча і тут астрономи не мають єдиної думки. Одні вважають, що їм лиш 70 млн. років, інші - 170 млн.років. Це також є принциповим, оскільки якщо вони молодші - то скупчення зірок - результат еволюції потужної газопилової хмари, якщо ж старші - зорі "випадково" втрапили в запилену область космічного простору. Так чи інакше - Плеяди - це не лише скупчення власне зірок. В телескопи добре видно, як вони своїм сяйвом підсвічують "хмарки" космічного пилу...


фото з сайту http://www.starlab.ru

Одностайні астрономи лиш в одному. Плеяди зникнуть досить скоро. Через "якихось" 250 млн.років зорі просто втратять гравітаційні зв'язки і помандрують космосом самостійно.

Tags: цікава астрономія
Subscribe

 • Підсумки 2015 року. Ч.2. Фотомандрівне

  Вчора публікував частину 1. Топ25 фото Сьогодні обіцяне продовження, де я трішки підведу свої мандрівні фотопідсумки, приілюструвавши їх фото,…

 • Pokurwilo cie

  Kraków Rynek Główny експериментую з новеньким фішаєм :)

 • Подорож Закерзонням. Хотинець

  У червні 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО до списку світового надбання були включені українські дерев'яні храми…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 23 comments

 • Підсумки 2015 року. Ч.2. Фотомандрівне

  Вчора публікував частину 1. Топ25 фото Сьогодні обіцяне продовження, де я трішки підведу свої мандрівні фотопідсумки, приілюструвавши їх фото,…

 • Pokurwilo cie

  Kraków Rynek Główny експериментую з новеньким фішаєм :)

 • Подорож Закерзонням. Хотинець

  У червні 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО до списку світового надбання були включені українські дерев'яні храми…