?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Клевань

Під віадуком
Старовинне волинське містечко, адміністративно зараз приналежне Рівненській області, що однак не заперечує його історичного волинського походження... Перші згадка про місто датується 1113 роком, тоді місто звали Коливань. Зараз про це нагадує лише вітраж на залізничному вокзалі…

На вокзалі. Згадка про історію І хоча Клевань-Коливань, здавалося б, не в змозі в туристичному плані конкурувати з перлиною Волині Луцьком, чи хоча б зі своєю вічною суперницею-конкуренткою Оликою, відвідати це містечко таки варто.

Знаходиться воно прямо на трасі М08 між Рівним і Луцьком неподалік межі між Рівненською та Волинською областями. Добиратися зручно маршрутками Рівне-Луцьк, Рівне-Клевань, Київ-Луцьк, електричками зі Здолбунова чи поїздом Київ-Ковель (Луцьк).

Основні туристичні принади Клевані – то руїни замку Чарторийських 1475 року походження (з цього року походять не руїни, звісно, а замок) та костел Благовіщення 1610 року. Є ще церква Різдва 1777 року, яку, однак, відвідати нам не вдалося. Та про все по порядку.

Згадка про історію

Замок Чарторийських ще добре проглядається з траси при в’їзді в Клевань з боку Луцька. Просите зупинити біля Троїцької церкви (її синьо-блакитні стіни та білу дзвіницю також добре видно обабіч траси). Власне шлях до замку пролягає повз цю церкву. Але варто відразу звернути трохи лівіше, вуличкою яка веде вниз… Так ви потрапите до підніжжя замку і побачите одну з головних архітектурних принад – віадучний міст, що веде з пагорба від церкви до власне замку, та один з двох потужних бастіонів, які добре збереглися з минулого. Міст раніше був звідним, як і належало порядному замковому мосту, згодом його перебудували на стаціонарний. Кажуть, ще на початку 20-го століття на ньому було помітно сліди фресок, на жаль зараз лише спостерігаємо цегляну кладку…
ВіадукЗамкова башта

Віадук

Бастіон

Сам замок розміщено на високому трикутному пагорбі над рікою Стублою. В давнину її води слугували джерелом води для наповнення рову навколо замку. Замок був в плані нерегулярним, складався з чотирьох корпусів, що розміщувалися чотирикутником, та двох бастіонів (один захищав в’їзд до замку, інший – підступи з боку Стубли).
Засновниками та володарями замку був відомий княжий рід Чарторийських, одвічних конкурентів Радзивіллів. Це суперництво між шляхетними родами поширювалося також і на міста – Клевань та Олику. Відомі судові тяганини середньовіччя між муніципалітетами за право влаштовувати ярмарок, які, однак, не закінчувалися перемогою жодної зі сторін. Соломонове рішення суду, певно, було справедливим. Рішення про право проведення ярмарку надавалося кожному з міст, але з розведенням у часі – з забороною в бажаний для обох день – в неділю, а для Олики «во второк», для Клевані – в «четверг» .
Замку відверто не щастило. У XVI-XVII століття він зазнавав нищівних набігів татар. Неодноразово відбудований врешті-решт втратив своє оборонне значення та був переданий у 1632 р. Юрієм Чарторийським, що першим з роду прийняв католицтво, колегії єзуїтів.
Головні ворота

Головні ворота


Замок було перебудовано під потреби власника. Єзуїти там прохазяйнували до 1773 року, коли Клевань відійшла до Австрії. З тих пір і до 1817 р. замок стояв пусткою.
Згодом Костянтин Чарторийський організував тут польську школу. В той час Клевань вже належала Російській імперії, і після польського повстання школу було закрито. Знову тут була пустка аж до 1877 року, коли Олександр Чарторийський продав замок уряду. Відтоді там розміщувалося управління маєтків царської родини. Однак у першу світову, в 1915 році, замок було зруйновано. За нової влади тут розміщувалися і школа-інтернат, і НКВС-ники, і проф-техучилище, і ЛПТ… Певно від останнього збереглися такі «автентичні» кахлі на стінах... А тепер тут знову пустка… За даними сайту ОКО у 2005 році цю споруду передали будівельній компанії для побудови житлово-готельного комплексу.
На подвір'їКахлі

На подвір'ї

Кахлі

Піднімаємося назад до Троїцької церкви і проходимо повз неї на той самий віадук… Скрізь лише сліди руйнувань і пустка… Жодних слідів «будівельної компанії». Лише порожні пляшки та одноразові шприци на подвір’ї колишнього замку. І пусті пройми вибитих вікон, зірваний дах, облуплені стіни… Трохи моторошна картина. Хочеться покинути цю пустку і вирватися на волю…
Костел БлаговіщенняКостел Благовіщення – інша принада Клевані. Збудований у 1610 році на місці старого дерев’яного, як доказ приналежності Чарторийських до католицтва. Костел також добре видно з траси, але знаходиться він по протилежну сторону від замку.
До третьої архітектурної пам’ятки Клевані, церкви Різдва XVIII століття ми так і не потрапили. Знаходиться вона в іншій частині міста, трохи в бік від траси. Повернувши не в ту вуличку (наївно вважаючи, що шукана вул.Госпітальна має знаходитися в напрямку покажчика «Госпіталь»), скоро вийшли за місто. Там на лісовій зупинці від місцевого жителя і дізналися, що волинські півкілометра не так вже і відрізняються від гуцульського кілометра.

Костел Благовіщення


Загалом із показаних 0,5 км до залізничної станції «Клевань» довелося бігти добрих 3,5 км, тому, встигли відмітити лише ще одну дерев’яну православну церкву біля вокзалу, традиційно вифарбувану у синій колір…
Старовинна Коливань-Клевань відома не лише своїм звитяжним історичним минулим. Були і чорні сторінки… Як одна з недавніх в історичному масштабі. Мова про волинську трагедію 1943 року. Тодішнє переважно польське містечко було практично знищене силами УПА у відповідь на аналогічні дії польської армії Крайова в українських селах… На війні, як на війні, одвічна жорстока істина. Однак, згадуючи взаємні образи, варто не рахувати пропорції вбитих, з'ясовуючи хто ж постраждав більше і хто більше винен, хто почав першим, а зрозуміти і пам’ятати, що найвищою цінністю є життя кожної окремої людини не залежно від національності чи віросповідання...
Зараз костел у переважно православній Клевані відроджується. Прихожан ще небагато, Клевань не має власного ксьондза, він приїздить по неділях з Луцька. Але маємо надію, що саме зараз зароджуються ці паростки порозуміння, міжнаціонального та міжконфесійного миру. Як то і личить справжнім сучасним европейським народам.

Повністю фотогалерею Клевані можна побачити тут

Comments

( 14 comments — Leave a comment )
supramax
Jan. 16th, 2007 06:33 pm (UTC)
гайдамаче!
як тобі не соромно знущатися!
краеш серце своїми походами!!!!
посидь вдома, хай хоч половину твого обїду:)
(Deleted comment)
haidamac
Jan. 17th, 2007 11:18 am (UTC)
Правда? Мені теж приємно усвідомлювати, що маю купу нереалізованих маршрутів...
Як то у Висоцького: "Весь мир на ладони, ты счастлив и нем, и только немного завидуешь тем - другим, у которых вершина еще впереди" :)
(Deleted comment)
haidamac
Jan. 18th, 2007 02:06 pm (UTC)
Ото ж...
А мені - "посидь вдома, посидь вдома" :)))))))
ksanka1972
Feb. 14th, 2007 12:06 pm (UTC)
надзвичайно цікава притча - є привід задуматись... отже, якщо в тебе постає мало питань, ти мало знаєш :) дуже-дуже правильно
haidamac
Jan. 17th, 2007 11:14 am (UTC)
:)))
Так я ж не про все пишу, якби поставив собі таку мету описати все, дійсно, сидів би вдома :)
(Deleted comment)
haidamac
Jan. 18th, 2007 02:07 pm (UTC)
Цікаво було би :)
Мені подобаються Ваші малюнки
(Deleted comment)
haidamac
Jan. 24th, 2007 10:01 am (UTC)
Мався на увазі "Під віадуком"? ОК, вишлю, тільки вже як повернуся з чергової поїздки, тобто наступного тижня. Повноформатні фото у мене вдома
(Deleted comment)
haidamac
Feb. 6th, 2007 11:00 am (UTC)
Вже надіслав :)
posmixator
Jan. 18th, 2007 06:21 pm (UTC)
розкішна оповідь - розкішно ілюстрована.
цікава для мене інформація про польсько-український конфлікт.

дякую. однозначно додаю у френди.
haidamac
Jan. 19th, 2007 01:55 pm (UTC)
Re: розкішна оповідь - розкішно ілюстрована.
Дякую :)
ОК!
Olexandr Yevtushok
Jan. 21st, 2013 03:06 pm (UTC)
Ніхто нікого у Клевані не знищував - у 1943-му так точно!
Ну, що це за вигадки про знищення поляків та Клевані у 1943-го року під час Волинської трагедії???
Клевань збомбардували у червні 1941-го німці. На початку липня розстріляно та знищена до двох сотень євреїв - інших у гетто і на роботи. Поляки переважно жили біля залізничної станції Клевань-2. Ні про ніякі масові вбивства поляків українцями не має жодної звістки - ні від свідків тих подій-українців, ні поляків. Євреїв розстрілювали німці ще до 1943-го. Під кінець 1942-го гетто було ліквдоване, євреїв, яких перед тим використовували на будівлеьних та ремонтних роботах вивезли до інших гетто у Рівне, Луцьк, або до концтаборів. Поляків, українців якщо "масово" нищили, то лише два гестапо. Тобто німецька структура силовиків, у якій служили - в одній українці, в другій поляки. Відповідно, ворожнеча йшла по цій лінії напруги. Ось ці каральні органи точно розстрілювали. Наскільки масово - ніхто не знає. Але не думаю, що масовіше, аніж під час тої війни по усьому Райхскомісаріату Україна. Сутички між українцями та поляками відбувалися довкола Клевані. Особливо на Жуківщині - це 10 км. від Клевані. Навіть два поліційні батальйони охорони порядку - один польський, другий український - і ті в Клевані не воювали. Поза ним - так. Але про те мало відомостей.
Коли німці відступали - на початку 1944-го Клевань була ще раз збомбардована - тепер радянськими військами.
haidamac
Jan. 21st, 2013 03:15 pm (UTC)
Re: Ніхто нікого у Клевані не знищував - у 1943-му так точно
Ви думаєте, я можу згадати, де про те вичитав 6 років тому?
Те, що про це читав, так точно. Можливо і у польських істориків.
Дякую за спростування!
(Deleted comment)
haidamac
Feb. 13th, 2007 09:52 am (UTC)
+++
nick_coll
Sep. 21st, 2008 11:20 pm (UTC)
Класна історична інфа. Знадобиться.
Був тут, але набігом-напливом. Відфоткав і поїхав.
А от прочитати все не було часу.
Дякую.

Отакою побачив Клевань я в травні 2008-го

Пе.Ес. Найбільше бентежать оті кахлі при вході... якось вони так недолуго там виглядають. Але що вдієш.

( 14 comments — Leave a comment )

Звіти про подорожі

Україною


Карпати

Подорож в країну озер та едельвейсів
П’ять чорногірських їжаків в тумані
Фотомандрівка. Горгани
День Перемоги, німці і "Долина крокусів"
Світанок, Климова, негода нас наздоганяє
Марш-кидок


Крим
Марення Священними Горами
Про Шайтана та земний рай
Ілляс-Кая
Фотомандрівка. Херсонес Таврійський
Бахчисарай. вул.Наукова
Квітнева прогулянка Ай-Петрінською яйлою
Eski Qirim. Солхат

Буковина
Fontina Alba - Липованський Єрусалим
Виженка. Подорож до Буковинської Гуцульщини
Лужани. Найдавіший храм Буковини

Волинь
Олика. Вотчина Радзивіллів
Клевань. Все що лишилося від маєтку Чарторийських

Дніпропетровщина
Дніпро

Закарпаття
Вишково
Дерев'яні церкви Марамуреша. Колодне
Сокирниця
Крайниково
Данилово
Олександрівка
Стеблівка
Ужгород.Турул
Забутий Ян
Цікавинки Ужгорода. Міні-пам'ятники

Київщина
Якби-то ти, Богдане п'яний...
Переяславський скансен
Висока вода
Тулинці
Руде Село
Пархомівка. Покровська церква

Кіровоградщина
Лісавєтград. 1.Топоніміка
Лісавєтград. 2.Будинок Барського

Львів
"Палац гіпсових королів"
Конвікт
Національний музей
Палац на Пекарській
Костел Св.Мартина
"Замок" на Генерала Чупринки
ще один палац на Пекарській
“Фабрика повидла” на Жовківській рогатці
Параскеви П'ятниці
"Совіцький" дворик
Бенедиктинки
Фабрика Бачевського
Kasyno Narodowe
Монастир Св.Онуфрія
Кам'яниця Шульців
Куркове братство
"Під совами"
Капуцини з Личакова
Святий Антоній
"Майоліка Хауз"
Капуцини з Замарстинова
Святий Георгій
Будинок Ландау
церква на Знесінні
вулицею Вишенського
про віллу Розвадовського
вулицею Котляревського
вілла на Лемика
Цитадель
Вілла "Палатин"
вулицею Курбаса
вулицею Парковою
Сотка на Коновальця
Францисканки Найсвятішого Сакраменту
Палац Туркулів-Комелло
Сакраментки

Львівщина
Прогулянка тисячолітнім містом за пару кроків від Євросоюзу
Каплан Вінцент
Фотомандрівка. Сокаль
Белз. Замочок
Белз. Монастир оо.Домініканів
Белз. Монастир сестер домініканок
Белз. Дерев'яна церква св.Параскеви П'ятниці
Белз. Скульптура Белза
Белз. Юдейський слід
Белз. Заключна частина
Ув'язнений монастир
Тартаків. Занепад і відродження
Тадані
Кам'янщиною
Дрогобич (історично-господарська)
Дрогобич. Святий Юр
Дрогобич (дерев'яно-зодчеська)
Дрогобич (костельно-монастирська)
Розваж
Стара Сіль. Костел Архістратига Михаїла
Стара Сіль. Willa Anna
Соколівка
Розлуч
Нижанковичі. Місто на кордоні
Кохавина - провінційна тиша Галицького Лурду
Хирів.Конвікт
Мінус один? Язлівчик
Дунаїв
Чемеринці
Поморяни. 1.Ратуша
Поморяни. 2.Про церкву
Поморяни. 3.Про костел

Полтавщина
Полтава. Спаська церква
Диканька. Тріумфальна арка
Хомутець. Садиба Апостолів
Хорол-Вишняки
Полтавські піраміди
Іванівка

Тернопілля
Фотомандрівка. Бережани
Фотомандрівка. Скалат
Фотомандрівка. Кременець
Фотомандрівка. Микулинці
Фотомандрівка. Урмань
Біще
В'їздні знаки. Гусятин
Подорож в гусяче королівство
Скалат
Микулинці. Не тільки про пиво
Dead city Червоногруд
Буданів. Історія твердині-психушки
Устя-Зелене

Франківщина
Залуччя над Черемошем
Гвіздець. Бернардинський кляштор
10 хвилин на Бурштин

Хмельниччина
Кам'янець-Морозний

Черкаси
КриЖталь 2008
Живий камінь
КриЖталь 2009
День міста
Трипільські зорі 2009
Древляндія
Фестивальне
"Танець вогню"
КриЖталь 2010
КриЖталь 2010 (продовження)
Трипільські зорі 2010
КриЖталь 2011
КриЖталь 2011 (продовження)
КриЖталь 2012 (препост)
КриЖталь 2012
Прогулянка по дну
Будинок А.Майбороди
Будинок Щербини
Передріздвяне

Черкащина
Умань. Софіївка. Осінь.
Троїцька церква. Драбівці
Загублена церква з Драбівців
Преображенська церква. с.Кірове
Городище. Православна готика
Жаботин. Церква Успіння Богородиці
Думанці
Найекзотичніший скансен України
Пугачівка. Церква Святої Трійці
Тараща
Вербівка
«Леськівське диво» або принади заборонених атракцій
Через два роки після "заборонених атракцій"
Про хрести, дроти та дерева
Мизинівка
Файне місто Сміла
Лебедівка
Маньківщиною
Золотонощиною
Кошмак
Лівобережний Версаль
Тальне. Подорож до верболозної долини
Кам’янка. На скелястих берегах Тясмину
Мошни. "Готична" перлина Подніпров'я
До підсніжників Холодного Яру
Тальне. Мисливський палац Шувалових

Чернігівщина
Стародавня перлина Рідної землі
Густиня


Закордонням

Австрія
Один вечір у столиції Штирії

Італія
Vicenza. 1.Місто Андреа Палладіо
Vicenza. Вілла Ротонда

Норвегія
Осло. Через три тижні після трагедії
Undredal. Чарівність норвезької глибинки
Borgund stavkyrkje. Тисячоліття застигле в дереві

Франція
Tourrettes-sur-Loup – Фіалкове село на берегах Вовчої річки

Швейцарія
Передмова
Як вирішується проблема сміття в Швейцарії
Берн. Середмістя
Берн. Berner Brunnen
Берн. Munster
Берн. Довкола Ааре

Польща
Вольне Място Гданськ

Росія
Пітер для допитливих. Чесменська церква
Чесменський палац

Tags

Powered by LiveJournal.com