?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Спеціально для arch_heritage написав статейку про архітектурну спадщину Белза. Продублюю у себе українською:

Одне з найстаровинніших міст Русі, у колишньому столиця удільного князівства, потім воєводства… Часи найбільшого розквіту та піднесення для нього давно минули. Дві світові війни, повоєнні переділи територій, прикордонний статус перетворили його на мініатюрне містечко на кордоні з Польщею, яке зберегло свій міський статус лише завдяки славній історії та архітектурній спадщині. Про неї і поведемо мову.


Найстаріший район Белза і водночас найцікавіший в плані археологічних досліджень (саме на цьому місці було зведено княжий замок) нажаль не зберіг архітектурних свідків тих часів. Найстаріший район водночас має найновішу архітектурну пам’ятку міста, на згадку про замок лишивши лише назву – Замочок.дорога на Замочок

На початку невеличкий екскурс в історію однієї ікони. Белз передусім відомий найціннішою іконою Польщі «Матка Боска Ченстоховска». Вся справа в тім, що цю ікону до Ченстохови було вивезено саме з Белза у 1382 р. Тому часто її звуть Чудотворною іконою Белзької Божої Матері.


Чудотворна ікона


Белзька копія "Матка Боска Ченстохова"

Її авторство легенда приписує самому євангелісту Луці, який написав її в Єрусалимі на кипарисовій дошці через 13 років по смерті Христа, а доставку її на наші терени - нікому іншому як Кирилові та Мефодію, щоправда, навряд чи ця фантастична версія є істиною. Більш правдоподібною версією є та, яка приписує її авторство невідомому візантійському (чи італійському???) майстрові 12-13 ст., на наші терени вона ж потрапила як шлюбний посаг. Літопис переказує, що у 1241 році під час штурму замку татарами ікону було принесено на стіни, татарська стріла вразила зображення Божої Матері (лишивши на щоці характерний слід). З щоки потекла кров і татар вкрило імлою, місто було врятоване. Після цього ікону шанують як чудотворну. Князь Всеволод Опольський, втративши права на Галичину, вивіз її до своїх володінь у Польщі. Легенда переказує, що перевозячи ікону, князь зупинився на ніч у маленькому тоді ніким не знаному селі Ченстохова, поставивши ікону у місцевий храм. На ранок ікону не могли зрушити з місця. Так народився духовний центр Польщі. Однак у Ченстохові зберегти ікону не вдалося. У 1430 р. вона була знищена гуситами. Те, що стало національною святинею Польщі, написано згодом польськими майстрами з існуючих копій оригінальної ікони.
Таку ж копію ікони Ченстоховської (Белзької) Божої Матері зберігали і в Белзі, також шануючи її як чудотворну. Місцем збереження ікони був дерев’яний костел Св.Катерини, який розміщувався в Белзькому замку. Ікона шанувалася як римо- так і греко-католиками, тому відправи у костелі проводилися у двох обрядах.
костел св.Валентина

На жаль на початку 20-го ст. костел (який завдяки іконі часто називали костелом Найсвятішої Марії Панни) перебував у такому плачевному стані, що його вирішено було перебудувати заново. Архітектором нового мурованого костелу став Калікст Крижановський. Храм збудовано у стилі модерну з елементами готики . В плані він хрещатий з гранчатою апсидою та наріжними контрфорсами. Фасад асиметричний (вежа знаходиться праворуч від входу). В фасад вмуровано ядра. Надпис на фасаді – «O Mario Matko Boza Ratuj Nas». Костел будувався з 1906 по 1911 роки і дістав ім’я св. Валентина. У міжвоєнний період він використовувався як гарнізонний. З 1939 року, коли Белз, як і всю Польщу окупувала Німеччина, тут знаходився прикордонний спостережний пункт (новий кордон Третього Рейху з Радянським Союзом проходив по річці Солокія поряд з костелом). З 1951 року, коли Белз перейшов зі складу ПНР до УРСР, тут розміщувався вже радянський прикордонний гарнізон. З 1991 року церкву передано православній громаді, відтоді вона отримала ім’я Св. Миколи. Церква відреставрована.
польовий вівтар св.Валентина

У 1933-38 роках за проектом архітектора Вітольда Равського закінчено будівництво всього костельного комплексу. Зокрема у 1935 році постав новий польовий вівтар св. Валентина, в якому нині і зберігається нова копія ікони (вона нещодавно подарована поляками до 1000-річчя Белза). Польовий вівтар збудовано у стилі функціоналізму. Композиційно вівтар складається з чотирьох різновисоких споруд – власне центральної частини – вівтаря, вежами-бійницями, які спираються на високий стилобат. До вівтаря ведуть два симетричних крила двомаршевих сходів. Обабіч сходів встановлено дві скульптури святих – Франциска та Домініка (про скульптури мове йтиме окремо). Вівтар, що донедавна був у плачевному стані, до святкування ювілею відреставровано.
польовий вівтар св.Валентина - тут зберігається копія чудотворної ікони

Крім того у 1933 було збудовано дзвіницю в стилі модерну з елементами романтизму. Вона двоярусна, цегляна, увінчана короною, чим нагадує шахову туру. На фасаді розміщено один з історичних гербів Белза – зображення грифона. Вежа достатньо добре збереглася.
вежа-дзвінниця

Брама костелу постала у 1935 році. Вона являє собою триаркову стінну споруду з більшим центральний пролітом. На ній зображено інший герб Белза – пушкар з гарматою та латинський надпис «Belz constanter fidelis» («Белз постійно вірний»).
фрагмент Кальварії з капличкою

Брама, як і дзвіниця, не реставрована, але збереглася у досить пристойному вигляді, чого не скажеш про наступний елемент комплексу – Кальварію (Хресну дорогу). Збудована вона останньою – у 1938. Являє вона собою цегляні мури з 14 станціями. Два задніх кути (з боку р.Солокія) акцентовані наріжними капличками. Нині Кальварія у плачевному стані, одна з капличок ризикує впасти в Солокію.
пам'ятник тисячоліттю Белза

На подвір’ї комплексу до святкування 1000-річчя Белза встановлено пам’ятник у вигляді білого кам’яного хреста.
річка Солокія - колишній німецько-радянський (1939-1941) та польсько-радянський (1944-1951) кордон

(Далі буде)

Comments

( 10 comments — Leave a comment )
jarkokozak
Jan. 28th, 2008 11:46 am (UTC)
тут моя бабця живе, в Белзі
в дитинстві їздив сюди на канікули, кожного літа
улюбленою забавою було "шукати скарби" в руїнах монастиря :)


щодо 1000-ліття, то мер міста дуже класно (і дуже вчасно) придумав пересунути дату на 30 років вперед, тепер на джипі їздить :))
haidamac
Jan. 28th, 2008 11:51 am (UTC)
Ага, дуже смішно поєднуються пам'ятники 950-літтю і встановлений через 20 років 1000-літтю :)))
Але логіка желєзна - якщо місто згадувалося в літописах у 1030 році, то воно значить вже якийсь час існувало. То навіщо чекати 30 років, як грошенят на реставрацію джип можна вибити вже зараз :)))
(Anonymous)
Feb. 28th, 2011 04:43 pm (UTC)
не знаю відколи nisan almera відноситься до класу позашляховиків!!! це один, а по друге в нашій країні без звязків ніхто нічого не зробить і як би не його можливості то навряд чи щось взагалі було б зроблено!!!
jarkokozak
Feb. 28th, 2011 04:52 pm (UTC)
Кто здесь?
(Deleted comment)
haidamac
Jan. 28th, 2008 02:08 pm (UTC)
Дякую!
Ну вже трохи дописав ;)
piglet1276
Jan. 28th, 2008 12:05 pm (UTC)
дякую! краса неземна!
haidamac
Jan. 28th, 2008 02:35 pm (UTC)
стараюся, приходь ще ;)
irien_irina
Jan. 28th, 2008 04:14 pm (UTC)
Подивилася із задоволенням. :))))
anderver
Jan. 30th, 2010 12:34 pm (UTC)
Все там нормально з 1000 літтям . Я 5 років тому там більш ніж пів року провів . Міряли під газ усе місто . В цьому заслуга саме мера . Без нього би ніц не було .
(Anonymous)
Feb. 14th, 2011 10:32 pm (UTC)
ага ,без мера допомоги, наше місто могло б бути кращим. ну подумаєш вкрам пару мілн грн чи в іноземній валюті.... купив доці хату у києві , а ми що маєм???? розвалені дороги , купу сміття , курей які ходять по-серед міста , драбину-конюшню куди ходять діти починаючи з 7 класу.... ось так наш мер дбає про нас ...... ППППП його ПППППП він... та шо тут казати : СУВОРА РЕАЛЬНІСТЬ
( 10 comments — Leave a comment )

Звіти про подорожі

Україною


Карпати

Подорож в країну озер та едельвейсів
П’ять чорногірських їжаків в тумані
Фотомандрівка. Горгани
День Перемоги, німці і "Долина крокусів"
Світанок, Климова, негода нас наздоганяє
Марш-кидок


Крим
Марення Священними Горами
Про Шайтана та земний рай
Ілляс-Кая
Фотомандрівка. Херсонес Таврійський
Бахчисарай. вул.Наукова
Квітнева прогулянка Ай-Петрінською яйлою
Eski Qirim. Солхат

Буковина
Fontina Alba - Липованський Єрусалим
Виженка. Подорож до Буковинської Гуцульщини
Лужани. Найдавіший храм Буковини

Волинь
Олика. Вотчина Радзивіллів
Клевань. Все що лишилося від маєтку Чарторийських

Дніпропетровщина
Дніпро

Закарпаття
Вишково
Дерев'яні церкви Марамуреша. Колодне
Сокирниця
Крайниково
Данилово
Олександрівка
Стеблівка
Ужгород.Турул
Забутий Ян
Цікавинки Ужгорода. Міні-пам'ятники

Київщина
Якби-то ти, Богдане п'яний...
Переяславський скансен
Висока вода
Тулинці
Руде Село
Пархомівка. Покровська церква

Кіровоградщина
Лісавєтград. 1.Топоніміка
Лісавєтград. 2.Будинок Барського

Львів
"Палац гіпсових королів"
Конвікт
Національний музей
Палац на Пекарській
Костел Св.Мартина
"Замок" на Генерала Чупринки
ще один палац на Пекарській
“Фабрика повидла” на Жовківській рогатці
Параскеви П'ятниці
"Совіцький" дворик
Бенедиктинки
Фабрика Бачевського
Kasyno Narodowe
Монастир Св.Онуфрія
Кам'яниця Шульців
Куркове братство
"Під совами"
Капуцини з Личакова
Святий Антоній
"Майоліка Хауз"
Капуцини з Замарстинова
Святий Георгій
Будинок Ландау
церква на Знесінні
вулицею Вишенського
про віллу Розвадовського
вулицею Котляревського
вілла на Лемика
Цитадель
Вілла "Палатин"
вулицею Курбаса
вулицею Парковою
Сотка на Коновальця
Францисканки Найсвятішого Сакраменту
Палац Туркулів-Комелло
Сакраментки

Львівщина
Прогулянка тисячолітнім містом за пару кроків від Євросоюзу
Каплан Вінцент
Фотомандрівка. Сокаль
Белз. Замочок
Белз. Монастир оо.Домініканів
Белз. Монастир сестер домініканок
Белз. Дерев'яна церква св.Параскеви П'ятниці
Белз. Скульптура Белза
Белз. Юдейський слід
Белз. Заключна частина
Ув'язнений монастир
Тартаків. Занепад і відродження
Тадані
Кам'янщиною
Дрогобич (історично-господарська)
Дрогобич. Святий Юр
Дрогобич (дерев'яно-зодчеська)
Дрогобич (костельно-монастирська)
Розваж
Стара Сіль. Костел Архістратига Михаїла
Стара Сіль. Willa Anna
Соколівка
Розлуч
Нижанковичі. Місто на кордоні
Кохавина - провінційна тиша Галицького Лурду
Хирів.Конвікт
Мінус один? Язлівчик
Дунаїв
Чемеринці
Поморяни. 1.Ратуша
Поморяни. 2.Про церкву
Поморяни. 3.Про костел

Полтавщина
Полтава. Спаська церква
Диканька. Тріумфальна арка
Хомутець. Садиба Апостолів
Хорол-Вишняки
Полтавські піраміди
Іванівка

Тернопілля
Фотомандрівка. Бережани
Фотомандрівка. Скалат
Фотомандрівка. Кременець
Фотомандрівка. Микулинці
Фотомандрівка. Урмань
Біще
В'їздні знаки. Гусятин
Подорож в гусяче королівство
Скалат
Микулинці. Не тільки про пиво
Dead city Червоногруд
Буданів. Історія твердині-психушки
Устя-Зелене

Франківщина
Залуччя над Черемошем
Гвіздець. Бернардинський кляштор
10 хвилин на Бурштин

Хмельниччина
Кам'янець-Морозний

Черкаси
КриЖталь 2008
Живий камінь
КриЖталь 2009
День міста
Трипільські зорі 2009
Древляндія
Фестивальне
"Танець вогню"
КриЖталь 2010
КриЖталь 2010 (продовження)
Трипільські зорі 2010
КриЖталь 2011
КриЖталь 2011 (продовження)
КриЖталь 2012 (препост)
КриЖталь 2012
Прогулянка по дну
Будинок А.Майбороди
Будинок Щербини
Передріздвяне

Черкащина
Умань. Софіївка. Осінь.
Троїцька церква. Драбівці
Загублена церква з Драбівців
Преображенська церква. с.Кірове
Городище. Православна готика
Жаботин. Церква Успіння Богородиці
Думанці
Найекзотичніший скансен України
Пугачівка. Церква Святої Трійці
Тараща
Вербівка
«Леськівське диво» або принади заборонених атракцій
Через два роки після "заборонених атракцій"
Про хрести, дроти та дерева
Мизинівка
Файне місто Сміла
Лебедівка
Маньківщиною
Золотонощиною
Кошмак
Лівобережний Версаль
Тальне. Подорож до верболозної долини
Кам’янка. На скелястих берегах Тясмину
Мошни. "Готична" перлина Подніпров'я
До підсніжників Холодного Яру
Тальне. Мисливський палац Шувалових

Чернігівщина
Стародавня перлина Рідної землі
Густиня


Закордонням

Австрія
Один вечір у столиції Штирії

Італія
Vicenza. 1.Місто Андреа Палладіо
Vicenza. Вілла Ротонда

Норвегія
Осло. Через три тижні після трагедії
Undredal. Чарівність норвезької глибинки
Borgund stavkyrkje. Тисячоліття застигле в дереві

Франція
Tourrettes-sur-Loup – Фіалкове село на берегах Вовчої річки

Швейцарія
Передмова
Як вирішується проблема сміття в Швейцарії
Берн. Середмістя
Берн. Berner Brunnen
Берн. Munster
Берн. Довкола Ааре

Польща
Вольне Място Гданськ

Росія
Пітер для допитливих. Чесменська церква
Чесменський палац

Tags

Powered by LiveJournal.com