?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry


Найдавнішою вцілілою церквою Белза є дерев’яна церква св. Параскеви П’ятниці, що знаходиться на Люблінському передмісті. Припускають, що ця церква походить ще з 15 ст., але прямих документальних підтверджень тому немає. Принаймні у податковому реєстрі 1472 року згадуються чотири неозначені церкви, серед яких могла бути саме і П’ятницька. Але вже податковий реєстр 1515 року прямо згадує священика п’ятницького. У 17 ст. церква загадується у зв’язку з боротьбою між уніятами та православними за церкви, тоді ж декретом королівських комісарів церкву св. Параскеви було надано православній громаді. В актах візитації 1731-1762 рр. відзначається, що церква стара. А вже у акті 1766 року згадується про церкву яка «у стінах добра» і дзвіницю, яка ще будується. Тобто найймовірніше, що між 1762 та 1766 роком церкву перебудували.П'ятницька церква, вид з боку вівтаря

З 1774 року церква перестає бути парафіяльною і приєднується до міської парафії церкви Св.Духа. Вона використовується як поховальна каплиця белзчан, оскільки австрійський уряд ліквідовує цвинтарі при церквах, і створюється єдиний міський цвинтар саме навколо церкви св. Параскеви. І донині вона стоїть на міському цвинтарі.міський цвинтар

До 1896 року церква була тридільною і триверхою – три зруби завершувалися трьома восьмериками, вкритими шоломовими банями з великими сліпими ліхтарями. У 1896 році церква зазнає значних перебудов – бабинець розбирається і замінюється новим, майже рівним по ширині з навою.церква св.Параскеви, реконструкція О.Бойко

В радянський період церква стоїть пусткою і поступово руйнується. У 1977 році здійснено її реставрацію, хоча, нажаль, змінено її первісний вигляд. Бабинець було розібрано, чим церкву перетворюють на дводільну капличного типу.1972 рік. Бабинець поки на місці (фото В.Ольхом'яка)

Нині церква складається з соснових брусів на дубових підвалинах, поставлених на стендарах. Вона являє собою квадратну наву, над якою здіймається велика шоломова баня на низькому світловому восьмерику. Вівтар – гранчастий, об’єднується з навою широким піддашшям.дзвінниця

До 1991 року реставровану церкву використовують як музей, потім віддають греко-католицькій громаді.
У 2007 році в церкві здійснено ремонтні роботи – замінено гонтоване покриття.січень 2007. Йде реставрація

Далі буде


Частина 1. Замочок
Частина 2. Монастир оо.Домініканів
Частина 3. Монастир сестер Домініканок

Comments

( 28 comments — Leave a comment )
lenkusa
Jan. 31st, 2008 12:10 pm (UTC)
Фото № 2 -- просто шедевр, і розповідь дуже цікава!
А що таке "гонтоване покриття"?
haidamac
Jan. 31st, 2008 12:15 pm (UTC)
дякую
Ґонт - покрівельний матеріал у вигляді клинчастих дощечок, драниць, плашок фігурної форми.
Простими словами - це щось типу черепиці, тільки з дерева, якою вкривається не тільки дах, але часто і вертикальні стіни
lenkusa
Jan. 31st, 2008 12:31 pm (UTC)
Re: дякую
Дякую :) Ніколи не чула про такий матеріал, ось воно, відкриття :)
piglet1276
Jan. 31st, 2008 12:42 pm (UTC)
не втомлююся вам дякувати за гарні світлини і цікаві розповіді.
haidamac
Jan. 31st, 2008 01:00 pm (UTC)
та приходь ще, ще буде
tak_ce_ja
Jan. 31st, 2008 12:46 pm (UTC)
Надзвичайно люблю дерев’яні церкви! І ця - дуже гарна. Особливо на першому фото. А чи є в тебе фото нашої дерев’яної архітектури? Я колись готувала книгу "Дерев’яні храми України", і ми з автором (Вечерським) спостерегли дуже сумну закономірність: щомісяця (!) горить одна дерев’яна церква (десь у числах 20-х)... Поки книжка вийшла - згоріли три церкви...
haidamac
Jan. 31st, 2008 01:00 pm (UTC)
Є багато фот різних починаючи від Мараморошу, Гуцульщини, Галичини і закінчуючи Середнім Подніпров'ям. Немає часу впорядкувати архіви :)
А книжку Вечерського знаю, нещодавно придбав ;)
Ти співавтор?
tak_ce_ja
Jan. 31st, 2008 02:56 pm (UTC)
Ні, це було б дуже круто. Випусковий редактор. Але залежить, яку саме книжку - він останнім часом багато видавався. Я маю відношення до книги "Українські дерев’яні храми" з серії "Невідома Україна" видавництва "Наш час".
haidamac
Jan. 31st, 2008 03:02 pm (UTC)
саме про цю книжку я і кажу :)
Ти маєш відношення до всіх книжок цієї серії?
tak_ce_ja
Feb. 1st, 2008 08:48 am (UTC)
Вечерського я робила "від і до". Катю Липу "Під захистом мурів" (про замки й фортеці)- на завершальному етапі. Багато вклала роботи у Відейка "Шляхами трипільського світу". Всі наступні - лише на початковому етапі. Не витримала моя душа непрофесійного й дурного безпосереднього керівника у видавництві. :)
kamienczanka
Jan. 31st, 2008 04:55 pm (UTC)
Я вас дуже прошу. Дуже-дуже. Страшно як прошу. ВИШЛІТЬ мені кнпигу Вечерського наложеним платіжом чяи ще якось. Я в видавництво писала, замовляла - а фіг вам. в нас таке в книгарнях не продається. В Чернівцях тетж. Дуже прошу. а?:)
tak_ce_ja
Feb. 1st, 2008 08:41 am (UTC)
Можна замовити нетом. Наприклад, у книгарні "Є" (www.book-ye.com). У них точно є. Тільки накрутка добряча...
kamienczanka
Feb. 1st, 2008 08:47 am (UTC)
я мало зацікавлена в накрутках:)
haidamac
Feb. 1st, 2008 09:11 am (UTC)
Яби я знав, що у вас це така проблема, купив би зразу дві. Зайду сьогодні у книгарню, може у них ще лишилося
kamienczanka
Feb. 1st, 2008 09:21 am (UTC)
Проблема?
В Кам'янці НЕ ПРОДАЄТЬСЯ взагалі НІЯКА україномовна література. Я живу в райцентрі, хто не знав:) Там з книгарнями туго. Як і у всіх райцентрах.
haidamac
Feb. 1st, 2008 10:10 am (UTC)
та я в курсі, що ти живеш у "глухому" райцентрі :). Думаєш у нас ситуація ліпша? Я сам захрінів, коли серед завалів російської попси нарив оцю "Невідому Україну". У вечері пройдуся по книгарнях, може ще є. Цікавить лише Вечерський "Дерев'яні храми"? Чи і інші видання цієї серії (бачив ще у нас про Трипільську культуру, про мамонтів і пітекантропів :) )
Як не знайду тут, скоро буду в Кийові на Петрівці, там має бути
kamienczanka
Feb. 1st, 2008 10:23 am (UTC)
в мене з цієї серії "Під охороною мурів" Катерини Липи. З автографом Катерини Липи. Липа спочатку дуже мило зі мною спілкувалася, хвалила сайт,а як дізналася, що я НЕ історик і не читала працб якихось там сучасних істориків - виразно почала зневажати. Бгагага.
haidamac
Feb. 1st, 2008 10:29 am (UTC)
а до того ж ти ще й не архітектор...
Та як ти взагалі смієш писати про замки і храми *обурено*
:)))))))
haidamac
Feb. 1st, 2008 06:26 pm (UTC)
значить зараз є з цієї серії тільки "Шляхами трипільської культури", "Льодовики, мамонти і первісні люди" та "Голодомор". Якщо раптом щось з цього цікавить, кажи.
Стосовно Вечерського, завтра у них новий завіз, може і буде (але 100% вони не впевнені), завтра піду подивлюся.
litlman
Jan. 31st, 2008 01:52 pm (UTC)
Одно слово - КЛАСС!!! А вторая Фотка, мне больше всего нравится.

Да и не по теме! -Я тут у тебя (на ты,- если не возрожаешь) гдето читал по поводу выбора камеры. Так вот, в чём по твоему минусы Pentax-К10D, потому что я сконцентрировал своё внимание именно на этой "игрушке" и собераюсь её в скором будующем преобрести. Что скажешь - может не стоит? Ато я совсем уже "ослеплён" - Она для меня, просто идеальна. Или похоже я чегото не знаю.
haidamac
Jan. 31st, 2008 02:00 pm (UTC)
Дякую
Ну, якщо вже брати Пентакс, то я би взяв не К10Д, а К200Д. По суті - це та сама К10Д, тільки на батарейках :) і бюджетна (здається і дешевше коштує)
Або вже брати К20Д зі КМОП-сенсором на 14 Мп (щоправда зараз вона дорога і сенсор не обкатаний, мо' якісь проблеми будуть)
Основні недоліки, які зараз для мене принципові - відсутність об'єктивів (нові знайти дуже важко, а купувати на еБай скло, якось не дуже хочеться)
Навіть у нових моделях (200Д, 20Д) Пентакс так і не виправив основне нарікання користувачів - проблеми з фокусуванням за поганої освітленості і надмірну м'якість джпег-картинки
litlman
Jan. 31st, 2008 02:28 pm (UTC)
Re: Дякую
что значит "К200 та сама К10Д, тільки на батарейках"? И по цене - В моих краях она на 400евреев дороже, а к20 вообще стоит 1200 евр. А вот зато к10д почти в такую же цену как и к100д-супер. На счёт объективов - к10д совместим с очень многими объективами производимыми компанией PENTAX с 1962 года. А с фокусеровкой - пока слышал только положительное. В принцепе в плохом освещении, должна срабатывать система SR и по техническим данным многие объективы усовершенствованы системой ультразвукового привода фокусировки (что правда эти объективы не китовые). Кроме того у него очень светлый видоискатель.
haidamac
Jan. 31st, 2008 02:38 pm (UTC)
Re: Дякую
К200Д на 400 євро дорожче - ніж К10Д? То треба перечекати, то ажіотажна ціна, новинки тільки-но вийшли на ринок.
Батарейки? Насправді - то не принципово, якщо Вам не критичний низький ресурс батареї К10Д, і те, що фірмовий бустер не дає можливості викорситовувати батарейки АА (як бустери кенонів та ніконів), то можна і К10Д брати, як вже сказав - 200-ка списана з неї.
Про об'єктиви - почитайте форуми пентаксистів. Старі об'єктиви - то добре, але...
SR до автофокусування не має відношення. Антитряс бореться з шєвєльонкою (до речі вбудований антитряс - то добре, але антитряс в об'єктивах набагато ефективніше) а не з точністю наведення.
Світлий видошукач мають і нові Нікони
Власне, я не збираюся нікого переконати, я кажу, чому Я не вибираю Пентакс.
litlman
Jan. 31st, 2008 02:43 pm (UTC)
Re: Дякую
В Принцепе понятно. Только вопрос: Как Никон борется с пылью и влагой?
haidamac
Jan. 31st, 2008 02:48 pm (UTC)
Re: Дякую
про який саме Нікон йде мова?
Не тіште себе маркетинговими ходами Пентакса. Пилотряс не панацея - ліпше матрицю чистити "шваброю", прорезинений захист не витримає сильної зливи. То лише в зеркалках топ-класу. Це по-перше. По друге вологи боїться і об'єктив, а захищенні дуже дорогі (у випадку Пентакса, ще й дефіцитні). Ліпше купити захисний чохол щось типу "Ева-маріне" (і на камеру, і на об'єктив відразу)
litlman
Jan. 31st, 2008 03:00 pm (UTC)
Re: Дякую
В моём случяу наверное Никон Д40 (Хотя дизаин поршивый)Д80 конечно лучше но боюсь не по карману. В прицепе поэтому я и загорелся пентаксом он по классу как Д80 а прилично дешевле. Вот я и сижу, "Думку гадаю". А может вообще чего ни будь совсем другое Соньку или Олимпус на пример. Посоветуй -если есть мысль. И к стати на вы не надо - мне только 30.
haidamac
Jan. 31st, 2008 03:05 pm (UTC)
Re: Дякую
Ні, Нікон Д40 - в баню. Ярі ніконісти його "викидишем" кличуть :)
Тоді вже Пентакс ліпше. Або трішки копити на Д80
Соня - обмежений вибір об'єктивів, та і хай досвіду більшого наберуться
Урізана матиця Олі мені не подобається, шумна, об'єктиви дорогі
Може вже тоді Кенон Д400 брати?, хоча захват у нього незручний
litlman
Jan. 31st, 2008 03:15 pm (UTC)
Re: Дякую
Вот и я об этом. Тяжёлый у меня выбор получяется. Спасибо за беседу.
Если будут какие ни будь мысли - пожалуйсто делись, буду очень благодарен.
( 28 comments — Leave a comment )

Звіти про подорожі

Україною


Карпати

Подорож в країну озер та едельвейсів
П’ять чорногірських їжаків в тумані
Фотомандрівка. Горгани
День Перемоги, німці і "Долина крокусів"
Світанок, Климова, негода нас наздоганяє
Марш-кидок


Крим
Марення Священними Горами
Про Шайтана та земний рай
Ілляс-Кая
Фотомандрівка. Херсонес Таврійський
Бахчисарай. вул.Наукова
Квітнева прогулянка Ай-Петрінською яйлою
Eski Qirim. Солхат

Буковина
Fontina Alba - Липованський Єрусалим
Виженка. Подорож до Буковинської Гуцульщини
Лужани. Найдавіший храм Буковини

Волинь
Олика. Вотчина Радзивіллів
Клевань. Все що лишилося від маєтку Чарторийських

Дніпропетровщина
Дніпро

Закарпаття
Вишково
Дерев'яні церкви Марамуреша. Колодне
Сокирниця
Крайниково
Данилово
Олександрівка
Стеблівка
Ужгород.Турул
Забутий Ян
Цікавинки Ужгорода. Міні-пам'ятники

Київщина
Якби-то ти, Богдане п'яний...
Переяславський скансен
Висока вода
Тулинці
Руде Село
Пархомівка. Покровська церква

Кіровоградщина
Лісавєтград. 1.Топоніміка
Лісавєтград. 2.Будинок Барського

Львів
"Палац гіпсових королів"
Конвікт
Національний музей
Палац на Пекарській
Костел Св.Мартина
"Замок" на Генерала Чупринки
ще один палац на Пекарській
“Фабрика повидла” на Жовківській рогатці
Параскеви П'ятниці
"Совіцький" дворик
Бенедиктинки
Фабрика Бачевського
Kasyno Narodowe
Монастир Св.Онуфрія
Кам'яниця Шульців
Куркове братство
"Під совами"
Капуцини з Личакова
Святий Антоній
"Майоліка Хауз"
Капуцини з Замарстинова
Святий Георгій
Будинок Ландау
церква на Знесінні
вулицею Вишенського
про віллу Розвадовського
вулицею Котляревського
вілла на Лемика
Цитадель
Вілла "Палатин"
вулицею Курбаса
вулицею Парковою
Сотка на Коновальця
Францисканки Найсвятішого Сакраменту
Палац Туркулів-Комелло
Сакраментки

Львівщина
Прогулянка тисячолітнім містом за пару кроків від Євросоюзу
Каплан Вінцент
Фотомандрівка. Сокаль
Белз. Замочок
Белз. Монастир оо.Домініканів
Белз. Монастир сестер домініканок
Белз. Дерев'яна церква св.Параскеви П'ятниці
Белз. Скульптура Белза
Белз. Юдейський слід
Белз. Заключна частина
Ув'язнений монастир
Тартаків. Занепад і відродження
Тадані
Кам'янщиною
Дрогобич (історично-господарська)
Дрогобич. Святий Юр
Дрогобич (дерев'яно-зодчеська)
Дрогобич (костельно-монастирська)
Розваж
Стара Сіль. Костел Архістратига Михаїла
Стара Сіль. Willa Anna
Соколівка
Розлуч
Нижанковичі. Місто на кордоні
Кохавина - провінційна тиша Галицького Лурду
Хирів.Конвікт
Мінус один? Язлівчик
Дунаїв
Чемеринці
Поморяни. 1.Ратуша
Поморяни. 2.Про церкву
Поморяни. 3.Про костел

Полтавщина
Полтава. Спаська церква
Диканька. Тріумфальна арка
Хомутець. Садиба Апостолів
Хорол-Вишняки
Полтавські піраміди
Іванівка

Тернопілля
Фотомандрівка. Бережани
Фотомандрівка. Скалат
Фотомандрівка. Кременець
Фотомандрівка. Микулинці
Фотомандрівка. Урмань
Біще
В'їздні знаки. Гусятин
Подорож в гусяче королівство
Скалат
Микулинці. Не тільки про пиво
Dead city Червоногруд
Буданів. Історія твердині-психушки
Устя-Зелене

Франківщина
Залуччя над Черемошем
Гвіздець. Бернардинський кляштор
10 хвилин на Бурштин

Хмельниччина
Кам'янець-Морозний

Черкаси
КриЖталь 2008
Живий камінь
КриЖталь 2009
День міста
Трипільські зорі 2009
Древляндія
Фестивальне
"Танець вогню"
КриЖталь 2010
КриЖталь 2010 (продовження)
Трипільські зорі 2010
КриЖталь 2011
КриЖталь 2011 (продовження)
КриЖталь 2012 (препост)
КриЖталь 2012
Прогулянка по дну
Будинок А.Майбороди
Будинок Щербини
Передріздвяне

Черкащина
Умань. Софіївка. Осінь.
Троїцька церква. Драбівці
Загублена церква з Драбівців
Преображенська церква. с.Кірове
Городище. Православна готика
Жаботин. Церква Успіння Богородиці
Думанці
Найекзотичніший скансен України
Пугачівка. Церква Святої Трійці
Тараща
Вербівка
«Леськівське диво» або принади заборонених атракцій
Через два роки після "заборонених атракцій"
Про хрести, дроти та дерева
Мизинівка
Файне місто Сміла
Лебедівка
Маньківщиною
Золотонощиною
Кошмак
Лівобережний Версаль
Тальне. Подорож до верболозної долини
Кам’янка. На скелястих берегах Тясмину
Мошни. "Готична" перлина Подніпров'я
До підсніжників Холодного Яру
Тальне. Мисливський палац Шувалових

Чернігівщина
Стародавня перлина Рідної землі
Густиня


Закордонням

Австрія
Один вечір у столиції Штирії

Італія
Vicenza. 1.Місто Андреа Палладіо
Vicenza. Вілла Ротонда

Норвегія
Осло. Через три тижні після трагедії
Undredal. Чарівність норвезької глибинки
Borgund stavkyrkje. Тисячоліття застигле в дереві

Франція
Tourrettes-sur-Loup – Фіалкове село на берегах Вовчої річки

Швейцарія
Передмова
Як вирішується проблема сміття в Швейцарії
Берн. Середмістя
Берн. Berner Brunnen
Берн. Munster
Берн. Довкола Ааре

Польща
Вольне Място Гданськ

Росія
Пітер для допитливих. Чесменська церква
Чесменський палац

Tags

Powered by LiveJournal.com