?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry
Тартаків. Колись місто, а зараз село, яке не спромоглося зберегти свій міський статус подібно сусіднім мініатюрним Белзу чи Угневу. Сокальський район, Львівщина.
Відомий Тартаків передусім палацом, перебудованим з замку Потоцьких в 19 ст.Кирпичный, двухэтажный, имеет сложную конфигурацию в плане. Центральная часть главного фасада акцентирована ризалитом с балконом и лепниной. Первый этаж обработан под руст, второй имеет открытую кирпичную кладку, его углы оформлены оштукатуренными пилястрами. Западный флигель фланкирует трехъярусная, квадратная в плане, со срезанными углами башня, завершенная необарочной главой с люкарной. На открытой кирпичной кладке верхних этажей выразительно выделяется лепной декор наличников и завершающий фриз. С юга к дворцу примыкает возведенный одновременно с ним одноэтажный, Г-образный в плане служебный корпус. Его фасады оформлены рустованными пилястрами и трехчетвертными колоннами. Архитектура памятника решена в стиле французского необарокко. Так про палац писали в "Памятниках градостроительства и архитектуры Украинской ССР". На жаль охоронний статус (пам'ятка внесена в Державний реестр національного культурного надбання, номер 1424) не убезпечив палац від пожежі та тихого помирання :(За радянського періоду тут була школа, тепер будівля так і стоїть пусткою, з перекриттям, що впало, вибитими вікнами і деревами, що проросли крізь підлогу...Навколо палацу - старий занедбаний парк, в якому ще вгадується старе планування, алеї... Нажаль, посеред нього давно влаштували шкільний спортмайданчик, стадіон і просто пасовище для корів.Інша пам'ятка Тартакова - костел св.Архангела Михаїла. Освячений у 1794 р. він був відомий передусім чудотворним образом Непорочного Зачаття Діви Марії і, звичайно, місцем паломництва зі всієї Галичини та Волині.Нажаль, у 1944-му, коли польська громада залишала Тартаків, була вивезена в Польщу і ікона. У костелі облаштували колгоспний тік. З часом споруда стала розвалюватися...У 2004-му образ в костел повернули, правда вже не оригінал, а копію, але короновану самим Папою. Щоправда, зберігати ікону в покищо напіврозваленому костелі бояться. Його так і возить із собою священник з Червонограда на служби.Мені пощастило потрапити в Тартаків як раз перед недільною службою. Побачивши людину з фотоапаратом, жінка, у якої зберігаються ключі від храму, сама запросила мене всередину, розповіла його історію та нелегкий шлях відродження, запросила лишитися на службу. Людей було багато, не тільки з самого села, але і з Сокаля, Червонограда.Величезна напівзруйнована махіна, свідок кращих часів славного міста Тартакова, справляла незабутнє враження.Складовані посеред храму будматеріали народжували надію - цьому пощастило. Нехай шлях нелегкий ("нам би головне зараз дах зробити"), але добре, що він є.Comments

( 29 comments — Leave a comment )
posmixator
Mar. 11th, 2008 07:09 pm (UTC)
розкішний палац!
от би було добре, коли б у ньому зробити мистецький центр - відбудувати і запрошувати творчих людей (як в польський Казімєж...)
haidamac
Mar. 12th, 2008 11:32 am (UTC)
Re: розкішний палац!
гарна ідея!
Хто візьметься за реалізацію?
xmmk
Mar. 11th, 2008 07:50 pm (UTC)
Гарно там. Шкода, що ще не відреставровано.
Хоч з другого боку, не можу зрозуміти, чому біля таких старих будівель є зовсім інші відчуття, ніж біля досконало відремонтованих. Можливо тому, що старі наводять на роздуми. Допомагають якось ближче зрозуміти - доторкнутися саме старовинності місця.
Таких місць багато. В деяких з них відправляв, деякі просто бачив, чи чув про них. Коли дивлюсь на такі потріскані фрески в храмі, місце оживає. Можливо тим пережило.
В таких місцях у мене змішані почуття. З одного боку, це вдячність предкам за їхню віру, що виражалась в таких витворах мистацтва. (Часом на одну деталь фрески можна вдивлятись по кільканацять хв). З іншого боку, це усвідомлення відповідальності перед ними за передання віри та здорових цінностей далі.
Дякую за подорож.
haidamac
Mar. 12th, 2008 11:35 am (UTC)
Прошу!
І тобі дякую!
Справді, біля таких будівль зовсім інші відчуття
vysogurska
Mar. 11th, 2008 08:45 pm (UTC)
майже нічого не знала про це місце(
дякую за розповідь
haidamac
Mar. 12th, 2008 11:33 am (UTC)
прошу! Дуже рекомендую помандрувати Сокальщиною
litlman
Mar. 12th, 2008 07:47 am (UTC)
Смотрю я на это и думаю: как можно было такое довести до ТАКОГО!!!??? И больно стаёт на душе :(
И интересно: Замок, как памятник архитектуры, должен быть пот защитой. если ужь Держава об этом не может позаботится, то почему бы не передать его собственнику? Я уверен - желающие бы нашлись.
dbartosh
Mar. 12th, 2008 08:14 am (UTC)
А просто отдать собственнику жалко, да и мало ли что он с этим потом сделает. Какую-нибудь гостиницу (это еще ничего) или пиццерию - тоже не выход.
litlman
Mar. 12th, 2008 09:10 am (UTC)
Почему же не выход? По всей Евопе,(да и не только), не всегда, такие места служат по предназночению - чаще всего там и есть гостинници или пиццерии либо ещё чтото там, но ведь это не так важно. Важно, чтобы памятник сохранялся.
haidamac
Mar. 12th, 2008 11:29 am (UTC)
Таке си скажете. Кому нафіг треба вбухувати купу коштів в реставрацію палацу, щоби зробити піцерію у селі. Там, якщо справді піцерія потрібна, легше вагончик поставити.
Готель? Якби були туристи, тоді може виникло би і питання про готель. А так, ну кому він там здався...
Наразі бачу лише один вихід, про який казав posmixator у першому коменті. Це дійсно ідея.
(Anonymous)
Mar. 12th, 2008 11:40 am (UTC)
Если честно, я понятия не имею, где это. В смысле я ни когда там не был и не знаю как там что выглядит. Я лишь предпологаю что в частных руках из этого чтото могло бы получиться. :0)
haidamac
Mar. 12th, 2008 11:49 am (UTC)
тут є дуже багато "але". Власне про них я написав в коменті вище
haidamac
Mar. 12th, 2008 11:38 am (UTC)
Ну, промовчу про суб'єктивну сторону справи (приватний власник дуже часто просто не має ні смаку, ні совісті відтворити то, як потрібно)
Інше питання, ти би купив це?
litlman
Mar. 12th, 2008 12:44 pm (UTC)
По идеи, если памятник защищён государством, то частный собственник не имеет права вносит какие-либо архитектурные изменения. Хотя я не в курсе, как с этим сейчас на Украине.
Ну если там такое забитое село, то музея там я думаю не получиться. Но если роскрутить там "сельский туризм" (кстати очень перспективная вещь для "нашої Аграрної Неньки"), тогда Замок представляет собой очень атрактивный объект. Но для этого надо очень много денег.:0)
tak_ce_ja
Mar. 12th, 2008 09:25 am (UTC)
Такі двоякі враження... З одного боку - суперові фото: гра на смислових контрастах, свіжість, велич, ля-ля-ля... З іншого - тільки в нас, певно, ТАК ганебно може все валитися... і нікому то не треба. Його б якось законсервувати (без попсових піцерій, звичайно, і борделів-готелів) - саме так, як на фото, законсервувати: напівоблуплене, але із зеленою травою, гусьми, електричними дротами... Хоча, ти це вже частково зробив...
haidamac
Mar. 12th, 2008 11:31 am (UTC)
Я? Законсервував у фото? :)
Справа в тому, що нікому (з тих хто має це робити) до того інтересу немає, на жаль
voronia
Mar. 12th, 2008 03:07 pm (UTC)
А хто був власником палацу до 1939 року?
І гарно, і сумно.
За костьол можна вже не переживати. Власники про нього подбають.
haidamac
Mar. 31st, 2008 03:45 pm (UTC)
якось пропустив...
voronia
Apr. 1st, 2008 07:19 am (UTC)
Re: якось пропустив...
Ну, так згідно дивізу: "Все найкраще дітям." дітей вигнали з замку.
У Віницькій обл. в подібному палаці мають зробити будинок опіки для самотніх старих людей. Гроші на реконструкцію і утримування дають якісь спонсори з Києва. Може б якось і цей замок віддати під опіку приватних власників, а то щось Держава собі раду з ними не дає?
(Deleted comment)
haidamac
Mar. 31st, 2008 03:40 pm (UTC)
Вам дякую!
(Anonymous)
Oct. 23rd, 2008 08:17 pm (UTC)
Я живу в цьому як ви кажете забутуму селі!!!Повірте в палаці нетреба робити аж такого ремонту!!!!!Держава би зробила просто як музей,і залишила все як є!!!!!!!!ТІЛЬКИ ЧУЧУТЬ відреставровала!!!!

ЦЕ СЕЛО НЕ ЗАБУТЕ!Приватники давно хотіли купити цей замок,але держава не дає!!
В селі ходять легенди що цей замок купив якийсь київський бізнесмен!!
haidamac
Oct. 23rd, 2008 09:40 pm (UTC)
Ви живете в Тартакові?
Дуже цікаво, шкода, що ховаєтеся під "Анонімом"
На "забуте село" не ображайтеся, то просто літературний оборот, я Черкаси свої часто так кличу - через низку проблем, на які всім наче і начхати...
Тартаків, як і взагалі Сокальщина мені дуже подобається
(Anonymous)
Feb. 1st, 2009 02:03 pm (UTC)
Я там живу
Тартаків-це культурно-історичний центр у Сокальському районі.
haidamac
Feb. 1st, 2009 02:05 pm (UTC)
Re: Я там живу
це добре, що культурно-історичний центр :)
(Anonymous)
May. 2nd, 2010 12:54 pm (UTC)
рідний Тартаків, шкода що все зруйновано,але казали шо палац відновлять))) урв
och-umelaya.blogspot.com
Sep. 16th, 2010 10:05 am (UTC)
Яке гарне місце! Треба неодмінно відвідати.
(Anonymous)
Dec. 6th, 2010 12:49 pm (UTC)
http://www.zik.com.ua/ua/news/2010/12/06/260237
(Anonymous)
Jun. 2nd, 2011 09:45 am (UTC)
Павло
Я чув, що його хачуть відновити під розважальний комплекс.
haidamac
Jun. 2nd, 2011 09:52 am (UTC)
Re: Павло
я теж таке чув, але здається мені, то все прожекти
( 29 comments — Leave a comment )

Звіти про подорожі

Україною


Карпати

Подорож в країну озер та едельвейсів
П’ять чорногірських їжаків в тумані
Фотомандрівка. Горгани
День Перемоги, німці і "Долина крокусів"
Світанок, Климова, негода нас наздоганяє
Марш-кидок


Крим
Марення Священними Горами
Про Шайтана та земний рай
Ілляс-Кая
Фотомандрівка. Херсонес Таврійський
Бахчисарай. вул.Наукова
Квітнева прогулянка Ай-Петрінською яйлою
Eski Qirim. Солхат

Буковина
Fontina Alba - Липованський Єрусалим
Виженка. Подорож до Буковинської Гуцульщини
Лужани. Найдавіший храм Буковини

Волинь
Олика. Вотчина Радзивіллів
Клевань. Все що лишилося від маєтку Чарторийських

Дніпропетровщина
Дніпро

Закарпаття
Вишково
Дерев'яні церкви Марамуреша. Колодне
Сокирниця
Крайниково
Данилово
Олександрівка
Стеблівка
Ужгород.Турул
Забутий Ян
Цікавинки Ужгорода. Міні-пам'ятники

Київщина
Якби-то ти, Богдане п'яний...
Переяславський скансен
Висока вода
Тулинці
Руде Село
Пархомівка. Покровська церква

Кіровоградщина
Лісавєтград. 1.Топоніміка
Лісавєтград. 2.Будинок Барського

Львів
"Палац гіпсових королів"
Конвікт
Національний музей
Палац на Пекарській
Костел Св.Мартина
"Замок" на Генерала Чупринки
ще один палац на Пекарській
“Фабрика повидла” на Жовківській рогатці
Параскеви П'ятниці
"Совіцький" дворик
Бенедиктинки
Фабрика Бачевського
Kasyno Narodowe
Монастир Св.Онуфрія
Кам'яниця Шульців
Куркове братство
"Під совами"
Капуцини з Личакова
Святий Антоній
"Майоліка Хауз"
Капуцини з Замарстинова
Святий Георгій
Будинок Ландау
церква на Знесінні
вулицею Вишенського
про віллу Розвадовського
вулицею Котляревського
вілла на Лемика
Цитадель
Вілла "Палатин"
вулицею Курбаса
вулицею Парковою
Сотка на Коновальця
Францисканки Найсвятішого Сакраменту
Палац Туркулів-Комелло
Сакраментки

Львівщина
Прогулянка тисячолітнім містом за пару кроків від Євросоюзу
Каплан Вінцент
Фотомандрівка. Сокаль
Белз. Замочок
Белз. Монастир оо.Домініканів
Белз. Монастир сестер домініканок
Белз. Дерев'яна церква св.Параскеви П'ятниці
Белз. Скульптура Белза
Белз. Юдейський слід
Белз. Заключна частина
Ув'язнений монастир
Тартаків. Занепад і відродження
Тадані
Кам'янщиною
Дрогобич (історично-господарська)
Дрогобич. Святий Юр
Дрогобич (дерев'яно-зодчеська)
Дрогобич (костельно-монастирська)
Розваж
Стара Сіль. Костел Архістратига Михаїла
Стара Сіль. Willa Anna
Соколівка
Розлуч
Нижанковичі. Місто на кордоні
Кохавина - провінційна тиша Галицького Лурду
Хирів.Конвікт
Мінус один? Язлівчик
Дунаїв
Чемеринці
Поморяни. 1.Ратуша
Поморяни. 2.Про церкву
Поморяни. 3.Про костел

Полтавщина
Полтава. Спаська церква
Диканька. Тріумфальна арка
Хомутець. Садиба Апостолів
Хорол-Вишняки
Полтавські піраміди
Іванівка

Тернопілля
Фотомандрівка. Бережани
Фотомандрівка. Скалат
Фотомандрівка. Кременець
Фотомандрівка. Микулинці
Фотомандрівка. Урмань
Біще
В'їздні знаки. Гусятин
Подорож в гусяче королівство
Скалат
Микулинці. Не тільки про пиво
Dead city Червоногруд
Буданів. Історія твердині-психушки
Устя-Зелене

Франківщина
Залуччя над Черемошем
Гвіздець. Бернардинський кляштор
10 хвилин на Бурштин

Хмельниччина
Кам'янець-Морозний

Черкаси
КриЖталь 2008
Живий камінь
КриЖталь 2009
День міста
Трипільські зорі 2009
Древляндія
Фестивальне
"Танець вогню"
КриЖталь 2010
КриЖталь 2010 (продовження)
Трипільські зорі 2010
КриЖталь 2011
КриЖталь 2011 (продовження)
КриЖталь 2012 (препост)
КриЖталь 2012
Прогулянка по дну
Будинок А.Майбороди
Будинок Щербини
Передріздвяне

Черкащина
Умань. Софіївка. Осінь.
Троїцька церква. Драбівці
Загублена церква з Драбівців
Преображенська церква. с.Кірове
Городище. Православна готика
Жаботин. Церква Успіння Богородиці
Думанці
Найекзотичніший скансен України
Пугачівка. Церква Святої Трійці
Тараща
Вербівка
«Леськівське диво» або принади заборонених атракцій
Через два роки після "заборонених атракцій"
Про хрести, дроти та дерева
Мизинівка
Файне місто Сміла
Лебедівка
Маньківщиною
Золотонощиною
Кошмак
Лівобережний Версаль
Тальне. Подорож до верболозної долини
Кам’янка. На скелястих берегах Тясмину
Мошни. "Готична" перлина Подніпров'я
До підсніжників Холодного Яру
Тальне. Мисливський палац Шувалових

Чернігівщина
Стародавня перлина Рідної землі
Густиня


Закордонням

Австрія
Один вечір у столиції Штирії

Італія
Vicenza. 1.Місто Андреа Палладіо
Vicenza. Вілла Ротонда

Норвегія
Осло. Через три тижні після трагедії
Undredal. Чарівність норвезької глибинки
Borgund stavkyrkje. Тисячоліття застигле в дереві

Франція
Tourrettes-sur-Loup – Фіалкове село на берегах Вовчої річки

Швейцарія
Передмова
Як вирішується проблема сміття в Швейцарії
Берн. Середмістя
Берн. Berner Brunnen
Берн. Munster
Берн. Довкола Ааре

Польща
Вольне Място Гданськ

Росія
Пітер для допитливих. Чесменська церква
Чесменський палац

Tags

Powered by LiveJournal.com