?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry


Цю адресу годі шукати в уславленій столиці Кримського Ханства. В радянські часи таку дивну адресу мало окреме містечко¸ що розміщене від Бахчисарая за 25 км. Колись його не було навіть на мапах, а будинки мали наскрізну нумерацію, щоби назвати все для непосвячених адресантів «вул.Науковою в Бахчисараї». Власне і досі тут вулиці не мають назв, хоча містечко вже на мапах знайти можна. Офіційно називають його Научним. Тут розміщена найбільша в Україні обсерваторія – Кримська астрофізична (КрАО).краєвиди довкола Научного

Більшість тих, хто хоч раз побував на горі Ай-Петрі, може вам з впевненістю сказати, що ту обсерваторію бачив. Та й власне вид на ці білі куполи відкривається не тільки з Ай-Петрі. Їх можна роздивитися навіть з висот над Севастополем.


лже-обсерваторія на горі Бедене-Кир

На тих же радянських мапах, де не було назви «Научний», ті куполи підписували «обсерваторія». Хоча це було неправдою (та чи мало й досі такої дези криється у відкритих для широкого загалу топографічних картах). Насправді ті куполи біля Ай-Петрі на горі Бедене-Кир (Перепелина) з астрофізикою не мають нічого спільного. То військові радари, подібні тим, які здуло негодою з карпатської Боржави на початку 90-х.


вигляд на Научний зі сторони в'їзду з Сімферополя

Обсерваторія ж знаходиться в самому серці Кримських гір, захована між Внутрішньою та Головною грядами.
Добиратися туди не складно. З Сімферополя, автостанції «Західна» регулярно курсують маршрутки. Щоправда назви Научний тут не знають, навіть в офіційному розкладі пишуть просто - «Обсерваторія». Розклад дивитися тут


вид на Мангуш від Научного

Їдемо трасою Сімферополь-Бахчисарай, поворот в селі Новопавлівка вліво за вказівниками. Далі вже починаються гори. Проїжджаємо села Скалисте, відоме видобутком білого кримського (альмінського) вапняку та озером з напрочуд бірюзовою водою, Трудолюбівку, Прохладне (Мангуш).


український КПП

Маршрутка, тільки-но проминувши табличку «Научний», зупиняється біля КПП. Далі шлагбаум - дозволено проїздити лише мешканцям містечка. Пішоходів же ж ніхто не зупиняє, проходять всі охочі. Те що знаходиться за КПП містом в прямому розумінні назвати важко.


садок в центрі Научного

Скорше воно нагадує територію якогось санаторію – рівні алеї, сосни і поодинокі 2-3 поверхові будинки т.зв. сталінської забудови. І якась релаксуюча тиша, яка після гамірного Сімферопольського вокзалу опановує вами і заставляє вірити, що справжній рай на Землі насправді є тут. А особливу ейфорію, принаймні у мене, викликав квітучий яблуневий садок прямо за готелем в центрі містечка, а ще більше - приголомшлива панорама Головної гряди, що відкривається з нього.


Чатирдаг

Красень Чатирдаг, Бабуган, Ялтинська яйла… І все це в антуражі білих куполів різнокаліберних башт-телескопів, що то там, то тут виглядають серед зелених крон старого парку. Кажуть, що парк насаджували спеціалісти Нікітського ботанічного саду рідкісними породами дерев.


телескоп BST-1

Перший день я вирішив, що це те місце, де я би хотів провести старість :). Та власне Научний для декого і став таким собі трохи цивілізованим Мангупом, в який тікають подалі від суєти мегаполісів…


і знову садок

Трохи історії. Власне місто виникло після 2-ї світової, коли було зруйновано стару обсерваторію в Сімеїзі, а її телескоп з дзеркалом діаметром 1 м було знайдено в Потсдамі з слідами від куль. На той час США вже мали телескоп з діаметром дзеркала 3 м, Союз, звичайно, не хотів відставати...Однак в Сімеїзі місця для такого обладнання було занадто мало. Декілька років спеціалісти Пулковської обсерваторії досліджували місцевість і нарешті знайшли. Невелика (600 м) плоска гора, що мисом врізається в навколишню долину, заховану поміж гірських хребтів. Тут найменша кількість хмарних днів, найпрозоріше повітря, а отже і найкращі умови для спостереження за зірками…Великий телескоп (діаметр дзеркала 2,6 м) збудували не відразу. Процес відливки, застигання та шліфовки дзеркала займає чи не цілий рік, проте жодних гарантій успіху немає. Дві перших заготовки просто луснули під час охолодження заготовки.


телескоп ім.академіка Шайна

Третя спроба виявилася вдалою, подейкують, завдяки металічному ломові, що його забув робітник при відливці дзеркала у формі. Лом зіграв свою амортизуючи роль і дзеркало витримало. Так і працював він із ломом усередині :). Чи то просто байка, щоби розбавити суху науку для туристів, чи якась частка правди у тому є, судити важко. Проте, поки телескоп будували, обсерваторія послуговувалася старими німецькими, які було вивезено з Дойчланд у вигляді трофеїв.


Той сами - перший, німецький

Кажуть, що ті телескопи готувалися як особлистий подарунок Гітлера для Муссоліні, для італійської обсерваторії.
Вони і досі стоять, проте скорше як атракціон для відвідувачів.


Між іншим не що небудь, а Карл Цейсс

Загалом в Научному нараховується більше двох десятків телескопів. Містяться вони від маленьких будиночків зі зсувним дахом, до багатоповерхових будинків з розсувними куполами, як от найбільший телескоп обсерваторії, названий на честь академіка Г.Шайна – першого керівника Кримської астрофізичної.


ZTSH - зеркальний телескоп Шайна. Найбільший в Україні, а колись і у всій Європі

Проте КрАО – то не тільки телескопи. То і цілий науково-дослідний інститут з багатою бібліотекою, і виробничі підприємства-майстерні, що виготовляють обладнання як для власної потреби, так і для потреб космонавтики.


а це, між іншим, теж телескоп :)

Після розвалу Союзу обсерваторію, так само як і Чорноморський флот, було розділено між Україною та РФ. Щоправда, Росію телескопи ймовірно цікавили значно менше , ніж ЧФ, тому більшість все ж залишилася Україні. Фактично місто зараз розділено на українську та російську частини, хоча демаркаційної лінії як такої немає. Є лише телескопи, належні тій чи іншій державі та два окремі КПП, через кожен з яких можна вільно ходити незалежно від громадянства :)
телескопи на "російському" боці

Потрапити сюди можна просто з екскурсією,на які традиційно возять з кримських санаторіїв. Вам розкажуть про історію створення обсерваторії, покажуть науково-дослідний інститут, старий цейсівський рефлектор, з якого починалася робота КрАО, гордість обсерваторії – телескоп ім.Шайна, потім, як сяде сонце і стане видно зорі – в невеличкий телескоп в маленькому будиночку з зсувним верхом зможете подивитися на кільця Сатурна, супутники Юпітера чи місячні моря і кратери…Проте я би радив відвідати Научний трохи в інакший спосіб. В будь-якому разі ви зможете приєднатися до однієї з екскурсій увечері, коли будете там. Але варто приїхати туди раніше, щоби насолодитися довколишніми краєвидами і тишею.В містечку є великий готель, навесні номер люкс (розміром з президентський :)) коштував мені всього 100 грн. на добу.


готель

Містечко можна використовувати і як базу для радіальних піших походів навколишніми горами. Найближчий об’єкт, який може зацікавити туристів – то «печерне» місто Тепе-Кермен. Від Научного до нього кілька годин ходу, гору Тепе-Кермен добре видно з міста, тут її називають «Їжачок» за характерний профіль саме з цього кута зору. Поряд також печерні міста Бакла та Кермен (біля сіл Скалисте та Трудолюбівка по дорозі назад на Сімферополь).


дорога на Тепе-Кермен

Не так далеко і печерний монастир Качі-Кальон. Та власне поряд і сам Бахчисарай (по трасі 25 км – є маршрутки, горами – не більше 12 км) зі своїм «фонтаном сліз» та Чуфут-Кале.


околиці Научного

Місцеві також запевняли нас, що до Ялти не більше 10 годин пішого переходу горами. Не знаю, як стосовно Ялти, але лінійний перехід з ночівкою в горах на Ялтинську яйлу, гору Кемаль-Егерек та ін. видається досить привабливим і цікавим…Скільки пробути тут, в Научному, звісно ж вирішувати вам. Дехто так і лишається тут жити, дехто проводить всю відпустку, лише виїжджаючи на кілька годин до Севастополя чи Піщаного до моря (в Научному температура повітря влітку набагато комфортніша, ніж на ПБК), дехто, як я, витримують в цій зоні релаксу лише один день :).Ейфорія першого дня змінюється тугою за горами, які видно з вікна… Починаєш бачити не лише позитиви… Некрологи на дошці оголошень в центрі (населення старіє, похорони тут чи не щотижня), дітей видно, коли вони тільки йдуть до школи, а по закінченню уроків дружно вантажаться у маршрутку і роз’їжджаються по навколишнім селам, а от повз пройшла молода пара, чи не єдина, що зустрілася нам там… на жаль – закінчені наркомани :(


міська забудова

Як би там не було, але сюди хочеться повертатися ще і ще. Чи просто за тишею, чи це місце все ж ближче до зірок :)… Хто знає, може хтось і з читачів знайде тут свій «трішки цивілізований Мангуп»…Comments

( 36 comments — Leave a comment )
vaska_avoska
Sep. 17th, 2008 10:00 am (UTC)
Дякую!
haidamac
Sep. 17th, 2008 11:05 am (UTC)
Прошу! :)
kallisto_kyiv
Sep. 17th, 2008 10:11 am (UTC)
ммм супер! Так, наче там побувала!
haidamac
Sep. 17th, 2008 11:06 am (UTC)
Дєк!
Фоток розповіді замало, повір. Треба побувати. Думаю, восени, коли внизу ще буде золота осінь, а яйли вже вкриє сніг, там має бути казково
s0vushka
Sep. 17th, 2008 10:18 am (UTC)
Отличные фотки... чем снималось?
haidamac
Sep. 17th, 2008 11:07 am (UTC)
Дякую!
Nikon D300, Canon A610
jin_ua
Sep. 17th, 2008 11:11 am (UTC)
чудова фоторозповідь, дякую.

PS: це ще на A610 знято?
haidamac
Sep. 17th, 2008 11:15 am (UTC)
Прошу!
Ні, більшість на Д300. А610 - в основному тільки макро і суто репортажні фоти, там де Нікон було влом діставати :)
(no subject) - jin_ua - Sep. 17th, 2008 11:33 am (UTC) - Expand
ext_97955
Sep. 17th, 2008 11:52 am (UTC)
АААААААААА!!!!!!!!!!!!!
Я просто вражена! Репорт - офігєнний, розповідь - вражаюча, про фотки взагалі мовчу!
Немов знов туди попала. А то вже почала забувати, як там було класно...
ext_97955
Sep. 17th, 2008 11:52 am (UTC)
Я, доречі, теж думала про маршрут через Кемаль-Егерек - треба вже брати півторатисячники :-)
(no subject) - haidamac - Sep. 18th, 2008 12:58 pm (UTC) - Expand
(no subject) - ext_97955 - Sep. 19th, 2008 01:58 pm (UTC) - Expand
Хвастаюся :-) - ext_97955 - Sep. 28th, 2008 09:05 pm (UTC) - Expand
(no subject) - haidamac - Sep. 18th, 2008 12:58 pm (UTC) - Expand
anne_3t
Sep. 17th, 2008 12:38 pm (UTC)
Дякую за звіт і за те, що не обламався його писати! :)
haidamac
Sep. 18th, 2008 01:00 pm (UTC)
прошу!
слухай, а ти то до своїх постів спеціально коменти закриваєш, чи то не бажаючи (бачу, якось через інші протоколи вони у тебе запощенні)?
(no subject) - anne_3t - Sep. 18th, 2008 08:06 pm (UTC) - Expand
orega
Sep. 17th, 2008 03:33 pm (UTC)
Спасиб, очень-очень интересно было посмотреть. А какие виды, горы, сад мммм... :-)
haidamac
Sep. 18th, 2008 01:12 pm (UTC)
приходите еще :)
здесь кстати на русском - http://community.livejournal.com/krym/222915.html, если не все по-украински понятно
(no subject) - orega - Sep. 18th, 2008 01:19 pm (UTC) - Expand
pomaran4a
Sep. 17th, 2008 03:41 pm (UTC)
гарно так, докладно)) посибі, бу знати шо таке є)
haidamac
Sep. 18th, 2008 01:13 pm (UTC)
:)
yarokuznetsov
Sep. 17th, 2008 04:20 pm (UTC)
ого! а вот это в мэморис!
сколько раз мимо проходил, не думал, что такое местечко чудное
haidamac
Sep. 18th, 2008 01:13 pm (UTC)
:)
rbrechko
Sep. 17th, 2008 05:05 pm (UTC)
Цікава розповідь. А краєвиди просто шикарні.
haidamac
Sep. 18th, 2008 01:13 pm (UTC)
дєк :)
odvis
Sep. 17th, 2008 06:40 pm (UTC)
гарна розповідь...
минулого літа дивилися на Научний з Тепе-Кермена...
haidamac
Sep. 18th, 2008 01:14 pm (UTC)
час подивитися з Научного на Тепе-Кермен :)
lllo
Sep. 17th, 2008 08:43 pm (UTC)
справді краса, і цікаво почитати
haidamac
Sep. 18th, 2008 01:14 pm (UTC)
дякую!
norely
Sep. 19th, 2008 07:54 am (UTC)
дуже цiкавий репорт! :)
haidamac
Sep. 23rd, 2008 11:58 am (UTC)
Дєк!
mr_brut
Sep. 23rd, 2008 10:16 am (UTC)
Дякую! Чудові фото. В мене там друг живе - фанат велосипедного туризму. http://www.velosipeda.net/ А батьки його - астрономи, тож і я трішки в темі. От, скажімо, дзеркальний телескоп (така солідна ребриста будівля) - це по суті термос.
haidamac
Sep. 23rd, 2008 11:57 am (UTC)
ага, то я забув написати - ребриста поверхня захищає телескоп від надмірного нагрівання
modja
Feb. 9th, 2009 12:24 pm (UTC)
ШИКАРНО! А я в Криму ніколи не бував. Зато тепер знатиму з чого починати :)
( 36 comments — Leave a comment )

Звіти про подорожі

Україною


Карпати

Подорож в країну озер та едельвейсів
П’ять чорногірських їжаків в тумані
Фотомандрівка. Горгани
День Перемоги, німці і "Долина крокусів"
Світанок, Климова, негода нас наздоганяє
Марш-кидок


Крим
Марення Священними Горами
Про Шайтана та земний рай
Ілляс-Кая
Фотомандрівка. Херсонес Таврійський
Бахчисарай. вул.Наукова
Квітнева прогулянка Ай-Петрінською яйлою
Eski Qirim. Солхат

Буковина
Fontina Alba - Липованський Єрусалим
Виженка. Подорож до Буковинської Гуцульщини
Лужани. Найдавіший храм Буковини

Волинь
Олика. Вотчина Радзивіллів
Клевань. Все що лишилося від маєтку Чарторийських

Дніпропетровщина
Дніпро

Закарпаття
Вишково
Дерев'яні церкви Марамуреша. Колодне
Сокирниця
Крайниково
Данилово
Олександрівка
Стеблівка
Ужгород.Турул
Забутий Ян
Цікавинки Ужгорода. Міні-пам'ятники

Київщина
Якби-то ти, Богдане п'яний...
Переяславський скансен
Висока вода
Тулинці
Руде Село
Пархомівка. Покровська церква

Кіровоградщина
Лісавєтград. 1.Топоніміка
Лісавєтград. 2.Будинок Барського

Львів
"Палац гіпсових королів"
Конвікт
Національний музей
Палац на Пекарській
Костел Св.Мартина
"Замок" на Генерала Чупринки
ще один палац на Пекарській
“Фабрика повидла” на Жовківській рогатці
Параскеви П'ятниці
"Совіцький" дворик
Бенедиктинки
Фабрика Бачевського
Kasyno Narodowe
Монастир Св.Онуфрія
Кам'яниця Шульців
Куркове братство
"Під совами"
Капуцини з Личакова
Святий Антоній
"Майоліка Хауз"
Капуцини з Замарстинова
Святий Георгій
Будинок Ландау
церква на Знесінні
вулицею Вишенського
про віллу Розвадовського
вулицею Котляревського
вілла на Лемика
Цитадель
Вілла "Палатин"
вулицею Курбаса
вулицею Парковою
Сотка на Коновальця
Францисканки Найсвятішого Сакраменту
Палац Туркулів-Комелло
Сакраментки

Львівщина
Прогулянка тисячолітнім містом за пару кроків від Євросоюзу
Каплан Вінцент
Фотомандрівка. Сокаль
Белз. Замочок
Белз. Монастир оо.Домініканів
Белз. Монастир сестер домініканок
Белз. Дерев'яна церква св.Параскеви П'ятниці
Белз. Скульптура Белза
Белз. Юдейський слід
Белз. Заключна частина
Ув'язнений монастир
Тартаків. Занепад і відродження
Тадані
Кам'янщиною
Дрогобич (історично-господарська)
Дрогобич. Святий Юр
Дрогобич (дерев'яно-зодчеська)
Дрогобич (костельно-монастирська)
Розваж
Стара Сіль. Костел Архістратига Михаїла
Стара Сіль. Willa Anna
Соколівка
Розлуч
Нижанковичі. Місто на кордоні
Кохавина - провінційна тиша Галицького Лурду
Хирів.Конвікт
Мінус один? Язлівчик
Дунаїв
Чемеринці
Поморяни. 1.Ратуша
Поморяни. 2.Про церкву
Поморяни. 3.Про костел

Полтавщина
Полтава. Спаська церква
Диканька. Тріумфальна арка
Хомутець. Садиба Апостолів
Хорол-Вишняки
Полтавські піраміди
Іванівка

Тернопілля
Фотомандрівка. Бережани
Фотомандрівка. Скалат
Фотомандрівка. Кременець
Фотомандрівка. Микулинці
Фотомандрівка. Урмань
Біще
В'їздні знаки. Гусятин
Подорож в гусяче королівство
Скалат
Микулинці. Не тільки про пиво
Dead city Червоногруд
Буданів. Історія твердині-психушки
Устя-Зелене

Франківщина
Залуччя над Черемошем
Гвіздець. Бернардинський кляштор
10 хвилин на Бурштин

Хмельниччина
Кам'янець-Морозний

Черкаси
КриЖталь 2008
Живий камінь
КриЖталь 2009
День міста
Трипільські зорі 2009
Древляндія
Фестивальне
"Танець вогню"
КриЖталь 2010
КриЖталь 2010 (продовження)
Трипільські зорі 2010
КриЖталь 2011
КриЖталь 2011 (продовження)
КриЖталь 2012 (препост)
КриЖталь 2012
Прогулянка по дну
Будинок А.Майбороди
Будинок Щербини
Передріздвяне

Черкащина
Умань. Софіївка. Осінь.
Троїцька церква. Драбівці
Загублена церква з Драбівців
Преображенська церква. с.Кірове
Городище. Православна готика
Жаботин. Церква Успіння Богородиці
Думанці
Найекзотичніший скансен України
Пугачівка. Церква Святої Трійці
Тараща
Вербівка
«Леськівське диво» або принади заборонених атракцій
Через два роки після "заборонених атракцій"
Про хрести, дроти та дерева
Мизинівка
Файне місто Сміла
Лебедівка
Маньківщиною
Золотонощиною
Кошмак
Лівобережний Версаль
Тальне. Подорож до верболозної долини
Кам’янка. На скелястих берегах Тясмину
Мошни. "Готична" перлина Подніпров'я
До підсніжників Холодного Яру
Тальне. Мисливський палац Шувалових

Чернігівщина
Стародавня перлина Рідної землі
Густиня


Закордонням

Австрія
Один вечір у столиції Штирії

Італія
Vicenza. 1.Місто Андреа Палладіо
Vicenza. Вілла Ротонда

Норвегія
Осло. Через три тижні після трагедії
Undredal. Чарівність норвезької глибинки
Borgund stavkyrkje. Тисячоліття застигле в дереві

Франція
Tourrettes-sur-Loup – Фіалкове село на берегах Вовчої річки

Швейцарія
Передмова
Як вирішується проблема сміття в Швейцарії
Берн. Середмістя
Берн. Berner Brunnen
Берн. Munster
Берн. Довкола Ааре

Польща
Вольне Място Гданськ

Росія
Пітер для допитливих. Чесменська церква
Чесменський палац

Tags

Powered by LiveJournal.com